Haber Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 15:44
 
Vardarlı Mahal’de büyüledi
Kendini şair, araştırmacı ve alaylı ressam olarak tanımlayan Alphan Vardarlı, Mahal Sanat’ta şiir performansı gerçekleştirdi. İngiltere, İtalya ve Hollanda’da sanat ve felsefe alanında aldığı eğitiminin ardından Çanakkale’de yaşamını sürdüren Vardarlı, on beş yaşından bu yana aralıksız şiir yazdığını söyledi.
SANAT Haberi
Vardarlı Mahal’de büyüledi

Vardarlı’nın yıllar içerisinde hem Türkçe hem de İngilizce olarak kaleme aldığı şiirlerini derlediği “Çay Bahçesine Düşerken/Falling to a Tea House Garden” başlıklı kitabının yayınlanması vesilesiyle, 23 Aralık Cumartesi günü Mahal Sanat’ta bir şiir performansı gerçekleştirdi. Vardarlı’nın farklı dönemlerde ürettiği video çalışmalarını, Eleni Karaindrou’nun “Trojan Women - Troyalı Kadınlar” bestesiyle birlikte sunduğu video gösterimiyle başlayan etkinlik, sanatçının şiirlerini seslendirdiği okuma performansıyla devam etti.

Etkinliğin son bölümünü izleyicilerin soru ve görüşlerine ayıran Alphan, özellikle İngilizce ve Türkçe gibi iki ayrı dilde şiir yazma pratiği konusunda deneyimini paylaştı. Şiirin müziği ve melodisi ile ilgilendiğini, şiirlerini her zaman öncelikle sesli okumak için geliştirdiğini belirten Alphan, duygu ve düşüncelerini aktarmada şiirin hem ürettiği anlam çeşitliliği, hem de şiirselliğin oluşturduğu duygulanımlarla ilgilendiğinin altını çizdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vardarlı, Mahal’de, büyüledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı