10 Nisan öğleden sonra saat 16:00…

KALEM Farkıyla...

10 Nisan öğleden sonra saat 16:00…

Bu tarihte, bu saatte ne yapıyor olursanız olun hemen bırakın. Bilgisayarınızın başına oturun ve saat tam olarak 16:00’ı gösterdiğinde, dünyada heyecan verici gelişmeler olacak. Merak ettiyseniz lütfen sayfayı çevirin.

Bu tarihi ve saati sakın unutmayın. Dünyada ilk kez yaşanacak bir gelişmenin, tarihi yayının gerçekleşeceği an. O saatte nerede olursanız olun, ne yapıyor olursanız olun hemen bırakın. Mutlaka internete bağlanabilme özgürlüğünüz olsun. Sakın bu tarihi anı kaçırmayın. Peki bu tarih ve saat ne mi ? İşte yanıtları.

Yıllardır tartışırız, konuşuruz bir kara delikten söz ederiz ama tam olarak o deliğin fotoğrafı yoktur. İşte bilim insanları 10 Nisan 2019 günü saat tam 16:00’ı gösterdiğinde bütün dünyada kara deliğin fotoğrafını yayınlayacak.

Karadelik deşifre edilecek. Bilinmeyenliğini dünya ile paylaşacak olan bilim insanları çığır açan bir bulgudan söz ediyor. Bunu kaçırmamak için, tarihe tanıklık etmek için ne yapıyor olursanız olun bırakın ve bu açıklamaya kilitlenin.
Bilim insanları Belçika’nın başkenti Brüksel’de yerel saat 15:00’ı gösterdiğinde (Türkiye saati ile 16:00) ve dünyanın diğer ülkeleri Şili, Japonya, Çin ve ABD’de toplantı yerel dillerle devam edecek.

Görüntüler ve toplantı sosyal medya hesabından canlı olarak yayınlanacak. Türk TV’leri bu yayını simültane çeviri ile yayınlar mı bilinmez ama youtube’da yayın yapan bir kanal tercüme yapacak.

Bilim insanlarının açıkladığına göre karadelik, doğası gereği tüm ışığı emdiği için doğrudan görmek imkansız. Varlıkları yıldızlar ve galaksiler üzerindeki etkilerden anlaşılabilse de bilim insanları bu proje ile karadeliğin etrafındaki dairesel olay ufkunu görebileceklerini düşünüyor.

Karadeliği görüntülemek imkansız olsa da teorik olarak mümkün olabileceğine işaret eden bilim insanları çığır açan bir bulgudan söz ederek dünyayı heyecanlandırıyor. Bize de bu heyecana ortak olmak kalıyor.
Canlı yayını sitemizden takip edebilirsiniz…

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST