“128 milyar dolar nerede?” afişi gerginliği (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“128 milyar dolar nerede?” afişi gerginliği (videolu haber)

CHP İl Başkanlığı tarafından asılan ‘128 Milyar Dolar Nerede?’ Yazılı afişler, asıldığı günün akşamında kaldırıldı. Polisler tarafından kaldırılan afişler ertesi gün CHP’liler tarafından yeniden asılmak istendi. Polis buna müsaade etmeyince gerginlik yaşandı. Duruma tepki gösteren İl Başkanı Metin Ümit Ural, “Tüm polislerimize sesleniyoruz! 128 milyar dolar, sizin de paranız! Sizin çocuklarınızın parası!” dedi.

CHP İl Başkanlığı ülke genelinde çeşitli yerlere asılan ‘128 Milyar Dolar Nerede?’ isimli afişleri 13 Nisan Salı günü Çanakkale’de de astı. Eski hastanenin karşısında bulunan billboardlara asılan afişler, aynı günün akşamında polisler tarafından kaldırıldı. Afişlerin kaldırılmasına tepki gösteren CHP’liler dün Cumhuriyet Meydanında basın açıklamasında bulundu. İl Başkanı Metin Ümit Ural açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Geçtiğimiz hafta Norveç’te bir olay yaşandı. Norveç başbakanını maskesiz gören polis, koronavirüs önlemlerine uymadığı için Ülkenin başbakanına para cezası kesti. Bunu da bir açıklama ile tüm ülkeye duyurdu. Bakın o açıklamada Norveç polisi ne diyor: “Başbakan da olsa, herkes hükümetin kurallarına uymak zorunda. Kamuoyunun güvenini sağlamak için ceza kestik” Kamuoyuna soruyoruz: Norveç polisi hatalı mı?
Norveç polisi, kuralları herkese eşit uygulamakla kusur mu işliyor?

“İKTİDAR DEVLET HUKUK TANIMIYOR”
Türkiye’deki emniyet güçlerimize ve savcılarımıza sormak istiyoruz: Kanunları, yasaları statüsü ne olursa olsun herkese eşit uygulamak kusur mu? AKP’ye sormamıza gerek yok. Onların durduğu yer belli. AKP’ye göre herkese eşit, adil davranmak büyük kusur. Çünkü onlar bu milletin polisini milletin canını, malını korumakla; asayişini sağlamakla görevli devlet görevlileri olarak görmüyor. İktidar; devlet, hukuk tanımıyor. Bu devletin, AKP’den büyük olduğunu kabul etmiyor. İktidar devletimizin, milletimizin polisini, kendi bekasının bekçisi olarak görüyor! Polisle milleti karşı karşıya getiriyor. Polis, iktidarın lebalep kongrelerini aldığı talimat gereği seyrederken, mecburiyetten sokağa çıkan işsiz vatandaşı çevirip maskesi yok diye ceza kesiyor. Bu milletin 128 milyar dolar parasının nereye, kimlere gittiği belli değil. Polis, “128 milyar nerede” diye soranların peşine düşüyor.

“UTANDIRACAK OLAY”

AKP’nin bu aymazlığı, dün akşam, Çanakkale’mizde maalesef polis teşkilatını da utandıracak bir olaya neden oldu. Kentimizdeki billboardlara astığımız, hiçbir hakaret, aşağılama içermeyen; sadece milletin olan parasının hesabını soran, “128 milyar dolar nerede?” afişlerimiz, savcılık ya da mahkeme kararı olmaksızın; hukuksuz bir şekilde emniyet güçleri tarafından söküldü. Öyle bir suçluluk psikolojisi ki, birileri “128 milyar dolar nerede?” diye sormayı, kendisine hakaret kabul ediyor. 128 milyar doları 83 milyona bölersek kişi başına 1542 dolar düşüyor. Beş kişilik bir aile düşünün, aile başına 7 bin 710 dolar düşüyor. Bunu 8 ile çarpın, her aile başına düşen para 61 bin 680 Türk lirası yapar. Tüm polislerimize sesleniyoruz! 128 milyar dolar, sizin de paranız! Sizin çocuklarınızın parası!

“SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Buradan haykırıyoruz! Haykırmaya da devam edeceğiz! 128 milyar dolar demek, bu ülkede henüz doğmamış çocukların dahi hakkı demek! Bu milletin hakkını size yedirmeyeceğiz! İster afişlerimizi söktürün, ister sesimizi kısmak için elinizden geleni ardınıza koymayın! Bu milletin parası nerede?128 milyar dolarnerede?Sorumuzu, cevap alıncaya kadar sormaya devam edeceğiz. Bu bizim demokratik görev ve sorumluluğumuz.
Demokratik Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluşu için; Bu düzeni değiştirmek zorundayız. Değiştireceğiz.”

AFİŞ İNDİRİLDİ
Açıklamanın ardından CHP örgütü afişlerin kaldırıldığı yere gitti. Yeniden afişleri asmak isteyen CHP’liler ile polisler kısa süre gerginlik yaşadı. Yaklaşık 1 saat afişlerin asılması için bekleyen CHP’liler 1 saatin sonunda ‘128 milyar dolar nerede?’ isimli afişi astı. Ardından emniyet güçleri afişi yeniden indirdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST