18 Mart Haftası başladı

KALEM Farkıyla...

18 Mart Haftası başladı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası dün yapılan tören ile başladı.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası dün Deniz Müzesinde yapılan tören ile başladı. Törene; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kurum müdürleri, dernek ve oda temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi. Tavlı açıklamalarında şunları söyledi, “Böylesine anlamlı bir günde Çanakkale destanının yazıldığı, Çanakkale ruhunun doğduğu bu kutsal topraklarda şanlı tarihimizin zaferlerini kutlamanın ve aziz şehitlerimizi rahmet ve milletle anmanın manevi onurunu sizlerle birlikte paylaşmakta gurur duyuyorum. Çanakkale zaferi tarih boyunca bağımsızlık, hürriyet ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan asla çekinmeyen Türk milletinin, sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en gülcü nişanesi tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkansızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği milli mücadelenin büyük destanıdır. Çanakkale bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran, istiklal ve istikbalimizin konusunda kararlılığımızın, iman gücünün çok büyük fedakarlıklarla teyit edildiği yerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum’ sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna canını bile seve seve feda edebileceğinin büyük kanıtıdır. Kurtuluş savaşının kazanılmasına zemin hazırlayan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinin atıldığı bu şanlı zafer, Türk milletinin bağımsızlık yolunda fedakarlığını, inancı uğrunda şehadet karalığının kanıtıdır. Aynı zamanda Çanakkale Zaferi binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin, kendi küllerinden yeniden doğuşunun sembolüdür. Çanakkale silah karşısında imanın zaferidir. Vatanını hürriyetini canı pahasına korumak isteyen bir milletin karşısında hiçbir gücün duramayacağının dünyaya ilanıdır. Ecdadımız bizler destanlarla örülmüş bir miras bırakmış, Bağımsızlık, özgürlük, vatan, bayrak gibi yüce değerler söz konusu olunca ölümü karşılıksız seve seve göze almışlardır. Vatanımızın her köşesinden koşup gelerek düşmanın karşısına dikilen ve Çanakkale geçilmez diyerek, canları pahasına bu toprakları savunan aziz şehirlerimizin, aziz hatırası bugünde Milet olma şuurumuzu diri tutan, en büyük ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri Şiiri’nde vurguladığı gibi; Dün olduğu gibi bugün de devrin aslanları tüm şer odaklarına karşı, fedakarca ve kahramanca destan yazmaktadır. Bizlere düşen bu uğurda milli birlik ve beraberliğimiz her zamankinden daha fazla perçinlemektir. İnanıyorum ki güzel milletimiz milli birlik ve beraberliğini devam ettirdiği sürece dünyanın hiçbir gücü Türk milletine diz çöktüremeyecektir”
Vali Orhan Tavlı’nın konuşmalarının ardından Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu halk oyunları ve Mehteran Takımı gösterisi yapıldı.

22’İNCİ ZAFER KOŞUSU BAŞLADI
Ardından Çimenlik Kalesinden başlanarak Valiliğe kadar protokol ve Mehteran Takımı önderliğinde halk yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş sırasında Türk Hava Kurumunun motorlu yamaç paraşütçüleri Atatürk posteri ve ‘Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz’ yazılı pankartı açtı. Valilik önünde düzenlenen törende Gelibolu Yarımadası’ndan alınan toprak, Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve Türk bayrağından oluşan kutsal emanetler, Vali Orhan Tavlı tarafından bu yıl Ankara’ya götürecek olan atletlere teslim edildi. Ardından atletler, kutsal emanetleri Ankara’ya götürmek için 22’inci ‘Zafer Koşusuna başlattı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST