”2018 yılında rekor kırıldı”

KALEM Farkıyla...

”2018 yılında rekor kırıldı”

Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz 2018 Troya Yılı değerlendirmesinde bulundu. Dokuz 2018 yılında Troya ören yerinde ziyaretçi rekorunun kırıldığını belirtti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz 2018 Troya Yılı, diğer ören yerleri ve müze kart olmak üzere pek çok konu hakkında açıklamalarda bulundu. Dokuz Kültür Turizm Müdürlüğünde yaptığı açıklamasında 2018 Çanakkale’ye turizm açısından çok bereketli geçtiğini belirterek, “2019’da daha umutlu bir şekilde girdik. Önümüzdeki yılın 2018’den ve önceki yıllardan daha bereketli geçeceğini, daha güzel geçeceğini turizm anlamında daha hayırlı yıl olacağını söyleyebiliriz. İstatistiki veriler de bunu ifade ediyor. Troya Yılında UNESCO dünya miras listesine girişinin 20’inci yılıydı. Bu münasebet ile diğer taraftan Assos ören yerimiz, Çanakkale’deki en önemli ziyaret alan ikinci destinasyonumuz. Bu da geçtiğimiz yıllarda UNESCO Dünya Miras listesinin geçici listesine girdi. 2019 ve önümüzdeki yıllarda onun da dahili listeye alınması ile ilgili girişimlerimizi sürdüreceğiz. Bu yıl da 2018 Troya Yılında Troya ören yerinde tüm zamanların rekoru kırıldı. 531 bin 530 kişi ile. Şu ana kadar Troya Ören yerimiz bu kadar ziyaretçi almadı. İkinci en fazla ziyaret edilen noktamız Assos ören yerimizi 151 bin 50 kişi ziyaret etmiş.Diğer taraftan Ayvacık Gürpınar’da üçüncü olarak ziyaret alan noktamız Apollon ören yerimiz yaklaşık 9 bin 752 kişi de burayı ziyaret etmiş” dedi.

TROYA MÜZESİ EN ÖNEMLİ PROJELERDENDİ
Dokuz açıklamalarının devamında, “Yeni yapılan Troya Müzemiz de Troya Yılının en önemli projesiydi. Bu müzemiz de 20 Ekim’den 2018 yılının son tarihine kadar ziyaret eden kişi sayısı 11 bin 47 kişi. Yani yaklaşık 2 ayı aşkın bu zamanda bu kadar kişi ziyaret etmiş. Troya Müzemiz hem Troya Milli Parkını tanıtmış olacak hatta Troas bölgesini tanıtmış olacak. Galerideki, sergilerdeki değerli kültür varlıkları ve eserleri ile Çanakkale turizmine çok önemli katkısı olacak” dedi.

MÜZE KARTI ÖNERİYORUZ
Müze ve ören yerlerine giriş ücretleri ile ilgili de konuşan Dokuz, “Hem Troya Müzemize hem de ören yerine girişlerin fiyatları 35 lira. Assos ören yerine girişimiz 15 lira. Apollon ören yerine girişimiz 6 lira. Geçtiğimiz 24 Kasım Öğretmenler Gününden itibaren öğretmenlere Kültür Turizm Bakanlığımızın müze ve ören yerleri ücretsiz olmaya başladı” dedi. Müze Kart konusuna da değinen Dokuz, “Kültür Turizm Bakanlığımız müze ve ören yerlerimizi ziyaretlerde Müze Kart öneriyoruz. Girişlerde çok önemli bir kolaylık sağlayan bir kart. Kültür Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde rahatlıklar çok pratik kullanılabilen bir müze kart. Bu müze kartla bütün insanlarımızın ziyaret etmelerini öneriyoruz. Bu kartımız; yetişkinlere 70 lira, ilk ve ortaokul öğrencilerine ücretsiz, üniversite öğrencilerine 30 lira, engellilere 5 lira, gazilerimize, şehit yakınlarımıza ve sarı basın kartına sahip gazetecilere ücretsiz. Bu kartla Türkiye’de turizm anlamında gezilebilecek bütün müze ve ören yerlerimizi pratik anlamda hem kullanışlı hem de daha ucuza gezmede kullanabileceğimiz bir kart. Ziyaret eden bütün vatandaşlarımızın müze kart almalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde sözlerini noktaladı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST