23 Nisan’ı Kutlarken…

KALEM Farkıyla...

23 Nisan’ı Kutlarken…

23 Nisan’ı Kutlarken…

SAĞLIKLA BESLENEN SAĞLIKLA BÜYÜYEN NESİLLER İÇİN…
Tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun…
Bayramları kutlayabilmek,önemini anlayabilmek için beyin ve beden sağlığına ihtiyaç duyan çocukların beslenme davranışlarının oluşturlması ,bilgilerinin geliştirilmesi için okul çağı dönemi önemlidir.
*Okul çağındaki çocuklar sürekli bir büyüme ve gelişme süreci içindedirler. Bu dönemde alınacak koruyucu önlemler tüm yaşamları boyunca etkili olabilecek yararlar sağlayacaktır.
* Okul, çocukların evlerinden sonra toplu halde yaşamaya başladıkları ilk yerdir. Çocuk bu süre içinde öğrenme yoluyla kendini; yarışmalı ve mücadeleli bir ortamda yaşama hazırlamaktadırlar.
* Çocukların grup halında birarada bulunmaları kazaların, bulaşıcı hastalıkların artması ve hızla yayılması tehlikesini artırır. Okul çağında koruyucu önlemlerin önemi büyüktür. Bu dönemde çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerinin sağlanması ile; çocukların büyüme ve gelişmelerinin tam olması, vücut dirençlerinin artarak bulaşıcı hastalıklardan korunmaları sağlanabilir.
* Okul çağı; hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma ve etkilenme dönemidir.
* Beslenme ile ilgili olumlu davranışların edinildiği ve her zamankinden daha çok akılda kaldığı bir dönemdir.
Bu dönemde aile,öğretmen ,beslenme uzmanı ,hekim işbirliği ile çocuğun beslenme modellemesi ve ileriye dönük planlaması yasaksız bir biçimde anlatılmalı.Bu yapılırken;
Besinlerin çeşitliliği sağlanmalı,sağlıklı vücut ağırlığı korunmalı,komplex karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin dengeli tüketilmesisağlanmalı,yağ ve şeker tüketimi sınırlandırılı,vitamin ve mineraller yeterli düzeyde alınmalı .
Bilinçsiz beslenme, sağlıksız nesiller yetişmesine neden oluyor. Kalp hastalıkları, osteoporoz gibi pek çok ciddi hastalığın temeli çocuklukta atılıyor. Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişim, zekâ düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir.
Kahvaltı çok önemli .
Yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan vücudun, çalışma gücüne alışması için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. Beynin performansı için en önemli öğün kahvaltı. Yapılan araştırmalarda kahvaltı etmeden okula giden çocukların, düzenli kahvaltı yapanlara göre daha zor öğrendikleri, derslere karşı ilgisiz kaldıkları ve başarı düzeyinin düşük olduğu ortaya çıkmıştır.
Sofra düzeni olabildiğince sevimli olmalı.
Mümkün olduğunca az tabak bulundurmanız hazırladığınız yemeklerin ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Sofra kurarken onu da teşvik edin, birlikte hazırlamaktan keyif alacaktır. Bir besinin ya da besin grubunun belli bir süre reddedilmesi, büyümek için temel olan bazı besin öğelerinin eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle reddedilen besin zaman zaman farklı şekillerde tekrar sunulmalıdır.
Ceviz, fındık, fıstık gibi yiyecekler konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler. Günde 10 adet çiğ fındık yemeleri yeterlidir..
Lahana, daha stressiz öğrenmeyi sağlar. Limon- portakal, C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Çalışma ve sınav öncesi, limonata içebilirler.
Havuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırır, bir şey ezberlerken bir küçük tabak sıvı yağlı havuç salatası yemesini sağlayın. Uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır.
Onları sağlıkla beslerken unutmayalım ki en büyük destekçileri ve rol modelleri sizsiniz…

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST