3 ürün daha markalaşıyor

KALEM Farkıyla...

3 ürün daha markalaşıyor

3 ürün daha markalaşıyor

Coğrafi işaretlerde son gelişmeler, Ezine ve Roquefort peynirleri konulu konferans Çanakkale Ticaret Borsasında yoğun katılımla gerçekleşti.

Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde ‘Coğrafi İşaretlerde Son Gelişmeler, Ezine ve Roquefort Peynirleri’ konulu konferans Çanakkale Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleşti. Toplantıya, Vali Orhan Tavlı, Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı M.İrfan Mutluay ve çok sayıda davetli katıldı. Konferansta Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, “Türkiye’nin en lezzetli beyaz peynirlerinin arasında yer alan adı Çanakkale ile özdeşleşen Ezine Peyniri, Türk Patent ve Marka Kurumuna göre Coğrafi işaret tescil belgesi verilen en önemli ürünlerimizin başında yer almaktadır. İlimizde Coğrafi işaretli 4 ürün bulunmakta (Ezine Peyniri, Bayramiç Elması, Bayramiç Beyazı, Çanakkale Halısı). 3 ürün için başvuru yapılmıştır. (Bozcaada Çavuşu, Lâpseki Şeftalisi, Ezine İnek Peyniri) Tarımsal ürünlerde Coğrafi İşaret Tescilinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Tarım ürünlerinin coğrafi işaret tescili ile satılması tüketicilerin algısında kalite ve güveni temsil ettiği için yüksek fiyatla satın alınmaktadır. Böylece ürün farklılaşıp piyasa kimliği kazanmış olur. Dolayısıyla pazarlama olanakları da artmış olur” dedi.

ATALARIMIZDAN MİRAS KALAN ZENGİNLİK
Borsa Başkanı Kaya Üzen ise konferansta yaptığı açılış konuşmasında “Bizim en büyük zenginliğimiz, kendi kültürümüzün zenginliği, atalarımızdan miras kalan zenginliktir. Eğer biz bu ürünlerimize sahip çıkarsak bunlar da üyemize, ilimize, ve ülkemize büyük bir kazanım sağlayacaktır. Bizler Ticaret Borsası olarak her zaman bunun bilinciyle çalışmalarımıza yön vermekteyiz. Ürünlerimizin markalaşması, markalı ve katma değerli ürünleri0,,,n tanıtım ve pazarlanması konuları Çanakkale Ticaret Borsası olarak bizler için her zaman ilk sırada yer almaktadır” şeklinde konuştu. Sunumların ardından soru cevap ile konferans son buldu. Konferans sonrasında Prof.Dr. Yavuz Tekelioğlu’na hediye takdimi gerçekleştirildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST