Akaryakıtçılar kapanmanın eşiğinde

KALEM Farkıyla...

Akaryakıtçılar kapanmanın eşiğinde

Akaryakıtçılar kapanmanın eşiğinde

ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve akaryakıt istasyonu sahibi Volkan Temiz artan akaryakıt fiyatları nedeni ile akaryakıtçıların kapanmanın eşiğinde olduğunu belirtti.

ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve akaryakıt istasyonu sahibi Volkan Temiz artan akaryakıt fiyatları nedeni ile birçok istasyonun kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Temiz yaptığı açıklamada, “Akaryakıt bayilerinin son dönemde artan maliyetler ve düşük kar marjı nedeniyle zarar ediyor. bayilerin faaliyetlerini devam ettirebilmesi için kar marjlarının arttırılmasını ve enflasyona karşı da korunması gerekir. Akaryakıt ürünlerine peş peşe yapılan zamlara karşın bayilere litre başına yansıtılan kar marjı değişmemiş, yüzdesel olarak bakıldığında düşmüştür. Şu anki enflasyon ile birlikte elektrik, asgari ücret gibi kalemlere gelen artışlar istasyonlarımıza artı yük getirerek zarar ettirmektedir. Ülkemizde 14 bin civarında akaryakıt bayii var ve bu sektör ciddi bir istihdam yaratıyor. Satışlarımızın azalması ve işletme sermayelerinin erimesi ile pek çok bayii kapanma riskiyle karşı karşıya kalmış olup, işletmelerin kapanması halinde işsizlik oranı artacaktır” dedi.

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ
Temiz, akaryakıt bayilerinin sorunlarını ve çözüm önerisi olarak taleplerini şöyle dile getirdi: “Dağıtım şirketleri indirim yaptığında bunu bayilere yüklüyor. İndirimi yapan şirketler indirimleri kendi kar marjlarından karşılamalıdır. Mevzuatlarımız zaten çok ağır, bizlere sürekli maddi yükümlülükler getiriyor. Kredi kartı alışverişlerinde komisyon yükü bizim üzerimizde ve yüksek. Kredi kartlarındaki komisyon bayilere yüklenmemeli, yüzde 50’sini bayiler, yüzde 50’sini dağıtım şirketleri karşılamalıdır. Sürekli dile getirdiğimiz diğer bir konu ise KDV’nin ÖTV’ye dahil edilmesi veya KDV’nin indirilmesidir. Nakliye ücretlerinin kar payının içinde yer alması bayileri mağdur etmektedir. Nakliye ücretleri kar payından ayrı olarak verilmeli ve bu ücret kilometre bazında hesaplanmalıdır”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST