Akçansa’dan örnek tesis!

KALEM Farkıyla...

Akçansa’dan örnek tesis!

Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşu olan Akçansa, Mikroalg Tesisi ile bir ilke daha imza attı. Tesiste günlük 5 kg mikroalg üretimi sonucu yıllık 25.360 kg CO2 emisyonunun bertarafı hedefleniyor.

Küresel ısınmaya etkileri nedeniyle son günlerde gündemde olan çimento sektörüne, Çanakkale’nin Akçansa fabrikasından örnek bir çalışma geldi. 2016 yılında 3. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında Düşük Karbon Kahramanları Ödülü’ne layık görülen AKÇANSA Mikroalg Projesi, adım adım zirveye ulaşıyor.

PEKİ, NEDİR BU TESİS!
8 tonluk küçük havuzlar ve büyük açık havuzlarında üretilen mikroalgler, bünyelerinde yaklaşık olarak % 15-77 arasında değişen oranlarda yağ içeriyor. Büyüyebilmeleri ve bünyelerinde yağ biriktirebilmeleri için inorganik karbon kaynağı olarak CO2’e gereksinim duyuyorlar. Sistem sayesinde klinker üretim hattı baca gazı ile mikroalg havuzları beslenmiş böylece baca gazındaki emisyon bertaraf edilirken birçok alanda kullanımı bulunan mikroalglerin ekonomik biçimde üretimi sağlanıyor. Bir nevi tesiste yaşam alışverişi yapılıyor. Tesiste günlük 5 kg mikroalg üretimi sonucu yıllık 25.360 kg CO2 emisyonunun bertarafı hedefleniyor. Zaten mikroalglerin bu niteliğinden faydalanarak Çanakkale Fabrikası’nda pilot ölçekte kurulan bu sistem, çimento sektöründe ise bir ilk olma özelliğini taşıyor.

NELER YAPILIYOR?
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile işbirliği içerisinde gerçekleşen projede, tesisin 3 aşaması dikkat çekmekte. Mikroalgler üretilirken 3 aşamadan geçiyor. Bunlar Çöktürme, Stres koşulları ve Hasat aşaması. Bu aşamalardan sonra üretilen mikroalglar, karbon salınımını azaltmak için tesiste kullanılıyor. Mikroalg üretimi deniz balıkları kuluçkahanesi için de en önemli kısımlardan biri. Özellikle larvalar yumurtadan ilk çıktıklarında kullanılan yeşil su tekniği ile larvalar beslenmeye başladıklarında besinlerini oluşturan rotiferlerin büyütülmesi ve besin içeriklerinin zenginleştirilmesinde hayati öneme sahipler. Çoğu firma mikroalg üretimi gerçekleştirse de özellikle larva üretiminin en yoğun olduğu dönemlerde yüksek miktarda ve farklı mikroalg türlerini dışarıdan temin etme yoluna gitmek zorunda kalıyor. Nannochloropsis Üretimi ve Konsantre Alg Nannochloropsis sp. kültürü üzerine çalışmalar AKÇANSA da başlatılmış olup, yoğunlaştırılmış ürün içerisinde kuru biyokütle miktarı yaklaşık %30 oranındadır.

Akçansa bu tesisle ödül kazanmıştı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST