Akıllı Kent vizyonu oluşuyor

KALEM Farkıyla...

Akıllı Kent vizyonu oluşuyor

Akıllı Kent vizyonu oluşuyor

‘Geleceğin Akıllı Şehirleri İçin Ortaklık Projesi Açılış ve Strateji Geliştirme Toplantısı’ Parion Otel’de gerçekleşti. Bu proje kapsamında İspanya’daki Tarragona kenti ile Çanakkale’nin ortaklaşa biçimde akıllı şehirleşme yolunda ortak hareket etmesi amaçlanıyor.

Çanakkale Belediyesinin hibe faydalanıcısı olarak İspanya Tarragona Belediyesi, Tarragona Akıllı Şehir Platformu ve Türkiye Bilişim Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık Projesi’nin “açılış ve strateji geliştirme toplantısı” Parion Otel’de yapılan oturumla gerçekleşti. Her iki kentin ileri düzey akıllı şehir dönüşümünü ileriye taşımak üzere uzun vadeli işbirliklerinin yapılması ve ortak projeler hazırlanmasının hedeflendiği proje kapsamında Tarragona ve Çanakkale birlikte hareket edecek.

Parion Otel seminer salonunda gerçekleşen toplantıya Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Tarragona Belediye Başkan Yardımcısı Begoña Floría ve Tarragona Akıllı Kent Platformu Genel Müdürü Gustavo Cuadrado, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Berrin Benli, Kale Grubu Ulusal İletişim Direktörü Rana Çorbacıoğlu, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, ÇOMÜ öğrenim üyeleri, muhtarlar, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, oda başkanları ve davetliler katıldı.

Gökhan: “Akıllı kent kaçınılmaz bir kavram”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan toplantıda yaptığı konuşmada; “Akıllı şehir kentlerin gelişimini, teknoloji fırsatlarından yararlanabilmeleri e insanların daha iyi yaşaması için sürdürülebilir yöntemle ve projelerle yönetilmesine yönelik bir kavram. Gelişen ve değişen dünya düzeninde artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. Bu nedenle kentlerde yükselen nüfusun ihtiyaçlarını daha hızlı ve verimli çözümler yaratmak gerektiğini biliyoruz. Teknolojiyi şehrin yaşantısına sürdürülebilir olarak sokmuş kentleri akıllı şehirler olarak adlandırıyoruz. Akıllı kent bizler için yeni ama kaçınılmaz bir kavram. Kent aktörlerinin akıllı kentleşme yolunda bilinçlenmesi ve Çanakkale’de akıllı kent vizyonunun oluşumu adına süren çabaları Çanakkale Belediyesi olarak destekliyoruz ve gelecek vizyonumuzda önemli parçası haline getiren çalışmaları destekliyoruz. Çanakkale Belediyesi olarak kaynaklarımızı verimli kullanmak, sahada etkin hizmet üretimi için teknolojik altyapımızı da geliştirmek üzere sürekli geliştirmeleri takip ediyoruz. Özellikle ulaşım alanında akıllı belediyecilik adına yenilikleri yakından takip ediyoruz. Akıllı duraklarımız, kavşaklarımızın akıllı kavşak haline getirilmesi, ÇABİS gibi projelerimiz mevcut. Akıllı şehir çalışmalarını adım adım yapıyoruz ama bu projeyle beraber bir Avrupa kentiyle daha çok birikimlerimizi ve Bilişim Vakfı ile Kale Grubu’yla beraber daha ileri bir seviyeye getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Floría : “Olumlu sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum”

Tarragona Belediye Başkan Yardımcısı Begoña Floría ise kendilerine gösterilen misafirperverliğe teşekkür ederek başladığı konuşmanın devamında; “İki şehir arasında böyle bir değişim başlatmak oldukça önemli. Bu küreselleşme döneminde özellikle yerel yönetimler için sosyal katılımı organize etmek oldukça zorlu süreçler. Bu anlamda akıllı şehirlerle ilgili projelerin önemli çözümler olduğunu düşünüyorum. Belediye olarak biz yurttaşların önündeki ilk adımız dolayısıyla buradan gelen deneyimi paylaşabileceğimiz bunun gibi projelerin çok büyük katkı durumu var. Bu projenin sonunda oldukça olumlu sonuçlara ulaşacağımızı düşüyorum” dedi. Toplantı, Tarragona Akıllı Kent Platformu Genel Müdürü Gustavo Cuadrado’nun akıllı şehircilik ile ilgili yaptığı sunumla devam etti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST