”Anne senin kokun çok farklı”

KALEM Farkıyla...

”Anne senin kokun çok farklı”

”Anne senin kokun çok farklı”

Çanakkale Devlet Hastanesinde 25 yıldır hemşirelik yapan 48 yaşındaki Fatma Sebahat Yılmaz 2016 yılında çıkardığı ‘Anne Kokusu’ isimli şiir kitabının ardından yeni romanı için çalışmalara başladı. Yılmaz, romanında gençlik dizisi şeklinde bir kitap çıkaracağını belirterek, “Gençlerle yaşadıklarımı paylaşmak, onlara rol model olmak adına gençlik romanı yazmak istiyorum. Mesleğimi yaparken şiirlerim bana bir arkadaşlık, yol gösteren, benim oradaki hasretimi alan, duygularımı paylaştığım bir arkadaşım oldu” dedi.

Çanakkale Devlet Hastanesinde 25 yıl, meslek hayatında ise 28 yıldır hemşirelik yapan Fatma Sebahat Yılmaz’ın en büyük tutkusu yazmak. Bu tutkusunu 2016 senesinde  ‘Anne Kokusu’ ismini verdiği ve 107 şiirinin yer aldığı kitap ile toplamış. Geçtiğimiz gün Hemşirelik Haftası kapsamında da Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde düzenlenen sergide bu kitabını meslektaşlarına imzalayarak hediye etti. Yazma tutkusundan ve çıkarmak istediği yeni romanına dair konuşan Yılmaz, kendisini yazmaya iten en büyük duygunun 91 yılında meslek hayatına atılması ile birlikte başlayan gurbet olarak nitelendirdi.

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1994 yılında Çanakkale’ye geldim. İki kız çocuğum var.94’ten bu yana Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Hastanesinde görev yapıyorum. Meslekte 28 yılımı dolduracağım bu sene.

Yazmaya nasıl başladınız?

Kitapla buluşmam 91 yılında memuriyet hayatına ilk atılmam ile başladı. Bir genç kızın ailesinden ayrılmasından sonra mesleğe atılması ile başbaşa o sözlerle, yaşadığı duyguları, hissettiği hasret duyguları ile başlayan bir hikaye. Ayrılık acısı bana çok zor gelmişti. Aileme çok düşkün bir kızım. Gurbet başlangıçta beni yazmaya itti. Mesleğimin bana çok yakıştığını düşünüyorum. Hatta ortaokulda bir tiyatroda hemşire rolündeydim. Mesleğim bana çok öncesinden geldi öyle söyleyeyim. O güzellikle mesleğimi severek yapmaya başladım. Yaparken de şiirlerim bana bir arkadaşlık, yol gösteren, benim oradaki hasretimi alan, duygularımı paylaştığım bir arkadaşım oldu. 91 yılında beri yazıyorum. Hala devam ediyorum.

NAZIM HİKMET’İ ROL MODEL ALIYORUM

Ne tarz şiirler yazıyorsunuz?

Şiirlerim lirik şiir şeklinde. Nazım Hikmet benim çok rol aldığım bir şair. Onun şiirlerini okudum sürekli. Onun dili çok zor fakat yavaş yavaş okunması gereken ve içselleştirilmesi gereken bir şiir yazıyor Nazım Hikmet. Benim şiirlerim biraz daha sade ve anlaşılır. Benim duygusal yönüm çok kuvvetli. O özelliğimden dolayı da şiir biraz yoğunlaştı. Şiir yazmak çok kolay değil.

Şiirlerinizi bir kitap haline getirme fikri nasıl oluştu?

Benim şiirlerimi yazdığım bir defterim vardı. Yıllarca yazdığım şiirlerimi burada topluyordum. Arkadaşlarımdan gizledim. Bu tamamen ona değer vermem ile alakalıydı. Bir kız çocuğun olur evlendirmek istemezsin. Onun gibi ben de ortaya çıkarmak istemedim. Sonra sonra ÇASEMDER Başkanımız Ulviye Çalıdağ’ın itici gücü ile ‘Sebahat biz de şiirlerini görelim. Başkaları da görsün okusun’ dedikten sonra tedirgin oldum. Daha sonra nereye kadar bu şiirleri paylaşmayacağım ben?’ dedim kendi kendime. 2016 senesinde de bunu kitap haline getirmeye karar verdim.

Yeni bir kitap hazırlığı içindesiniz. Bu kitabınız ne tür olacak?

İkinci kitabım bir roman olacak. İkinci kitabımı gençlik edebiyatı üzerine düşünüyorum. ‘Ne için gençlik edebiyatı?’ derseniz. İki tane kız çocuğum var. Biri 15 yaşında, birisi 21 yaşında. Onlar da benim için çok değerli. Onlar da benim eserlerim aslında. Şiir kitabım da benim üçüncü kızım. Gençlerle çok ilgiliyim. Kendi kızlarıma da rol model olmak adına yaşadıkları, paylaştığım, hissettiğim duyguları gençlik edebiyatı üzerine bir kurgu yapacağım. Bu romantik bir kurgu olacak. Yine bir genç kızın hikayesi olacak orada da. Daha sonra bu kitap 1,2,3 şeklinde devam edecek.

Şiir kitabınızın devamı gelecek mi peki?

Anne Kokusu şiir kitabımın ikincisi düşünüyorum. İlk şiir kitabımda 107 tane şiirim var. Diğer şiir kitabımı hangi konu ile yapacağımı düşünmedim. Çünkü şu an romana daha ağırlık veriyorum. Şu an 3 veya 4 bölüm kaldı. 10 bölümden oluşmasını düşünüyorum. Yaklaşık 6 ay sonra çıkabilir.

Yazmaya vakit bulmak zor oluyor mu sizin için?

Yazmaya vakit ayırıyorum. Bu tamamen kişi ile alakalı. Şiirde her şey ilham kaynağın olabilir. Evren, müzik, bir kuş sesi, sevgi, gördüğün bir insan, yaşlı. Evrende gördüğün her şey şiirin konusu olabilir ama roman çok farklı. Roman yazarı olabilmek şiir yazmaktan daha kolay geldi bana. Şiir yazmak daha zor aslında. Gençlerle yaşadıklarımı paylaşmak, onlara rol model olmak adına gençlik romanı yazmak istedim. Bu anlamda çok akıcı gitti. Kurguda biraz acele etmedim. Kitabı yazmak için yazmamak lazım.

ANNE SENİN KOKUN ÇOK FARKLI

İlk kitabınızın adı Anne Kokusu. Kitabın adını bu şekilde koyma ilhamı nereden geldi?

Eşim ve kızlarım kitap yazma sürecinde bana çok destek oluyorlar. Anne Kokusu şiir kitabımda küçük kızımın bana ‘Anne Kokusu olsun’ adı demesi ile kondu. ‘Neden?’ diye sorduğumda ‘Anne senin kokun çok farklı’ demişti. Ondan dolayı Anne Kokusu oldu adı. İsmini kızım koydu açıkçası. Bunu ifade etmek istiyorum. Çok gurur duyuyorum onlarla. Onlardan çok güzel enerji alıyorum. Onlar da geleceğin şairi, yazarı, öğretmeni olacaklar. Onlar için örnek olduğumu düşünüyorum”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST