Aşk Gölü’nü gezdiniz mi?

KALEM Farkıyla...

Aşk Gölü’nü gezdiniz mi?

Pembe renkleriyle giderek popüler olan göller, dünyada sadece 9 yerde bulunuyor. Genelde iklimin çok sıcak olduğu bölgelerde bulunan bu göllerden bir tane de bizde var. Tatilde alternatif bir yer arıyorsanız, hazırlanıp Çanakkale’nin Bozcaada manzaralı sevimli Dalyan Köyü’ne doğru yola çıkabilirsiniz…

Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu göllerin pembe rengini alma sebepleri arasında; güneş ışınlarının açısı ve yoğunluğu, gölün tuzluluk oranının yüksekliği ve sıcaklıkla temas ettiğinde pembe bir renk oluşmasını sağlayacak alg ve bakterilerin bulunması yer alıyor. Bazıları tüm sene boyunca pembe olan bu göllerin çoğu yıllık sıcaklık oranlarına göre renk değiştirebiliyor. Çanakkale’nin Ezine ilçesinde Dalyan köyünde bulunan, yüksek oranda tuz içerdiğinden bazen kırmızıya dönen bir pembe gölü bulunuyor. Kalp şeklini andıran yapısıyla halk arasında kalpli göl olarak da biliniyor. Eski bir yerleşim yeri olan Alexandra Troas antik kentinin bir parçası konumunda olan göl, ayrıca aşık çiftlerin ilişkilerini evlilikle tamamlamak için dilekte bulunduğu bir yer haline gelmiş. Tam karşısında bulunan Bozcaada’nın nefis manzarasının yanı sıra köy kahvenizi yudumlarken gün batımının da tadını çıkarabilir, çevresinde birçok antik kalıntıların bulunduğu pembe Tuz Gölü’nün etrafında yürüyüş yapıp bu doğa harikası atmosferin tadını çıkarabiliyorsunuz.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST