Asya’nın bittiği yer… ‘’Babakale’’

Galeri

KALEM Farkıyla...

Asya’nın bittiği yer… ‘’Babakale’’

Dünyada sadece iki yeri ziyaret ettiğiniz için sertifika veriliyor, işte bunlardan biri Çanakkale’de.
Babakale yaz aylarında sessiz sakin bir köşe arayanları tüm sıcaklığıyla karşılamayı bekleyen güzel bir tatil yöresi. Biga Yarımadası’nın güney batı ucunda yer alan Babakale Köyü yerleşim tarihi ve barındırdığı mimari yapılarıyla ilgi çekiyor. Burası aynı zamanda Asya Kıtası’nın da en batı ucu.

Babakale’ye geldiğinizde, muhtarlık tarafından herhangi bir ücret ödemeden, Asya’nın bittiği yere geldiğinizi dair adınıza bir sertifika veriliyor.

Bu sertifikadan biri Babakale diğeri ise Portekiz’de Avrupa’nın bittiği yer olmasıyla ünlü Capo da Roca’da veriliyor. Babakale’deyseniz 44 Milyon km² alanı ile Dünya’nın en büyük kıtasının bittiği yerdesiniz demektir. Arkanızda %60 dünya nüfusu duruyor demektir…

Ayrıca günümüzde Babakale Köyü nefis balıkları, kalesi ve doğasıyla özel bir coğrafyadır. Babakale yakınlarında herkesçe bilinen, şezlongların ve işletmelerin olduğu kumsal bir plajda var. Babakale’nin 6 km kadar yakınında bulunan Akliman plajı yazlık sitelerin arasında kalıyor. Her sitenin kendisi için ayrılan şezlong ve şemsiyelerinde ücretsiz olarak güneşlenip vakit geçirebileceğiniz gibi işletmelere ait şezlonglara da geçebilirsiniz. Çocuklu aileyseniz kesinlikle burayı tercih edebilirsiniz. Denizi oldukça temiz ve sığ… Ayrıca burada işletmeler olduğu için duş alabileceğiniz yerlerde mevcut…

Köyün yeri hakkındaki ilk bilgilere ise Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde rastlıyoruz. Kitab-ı Bahriye’de bir burnun ucunda yer alan Emek Yemez Baba adlı bir velinin kabrinden bahsetmektedir. Yaygın rivayet, “Yöre halkının korsanlardan korunmak üzere sultan III. Ahmed’e başvurarak burada bir kale yapılmasını istedikleri, bunun sonucu başlayan kalenin inşaatında mahkûmların çalıştığı, kalenin inşaatı bitince tüm mahkûmların özgürlüklerine kavuştukları yönündedir.”

Bir başka rivayet; “Köyün önünde zorunlu olarak rüzgâr yüzünden demirleyen Osmanlı gemilerinde, ermiş bir zat olarak tanınan Sultan Baba vefat ederek buraya gömülür, daha sonraki denizciler buradan geçerken Bababurnu ismini takarlar” şeklindedir.

Araştırmacılar, Babakale Köyü’nü Lale Devri’nin ünlü sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın damadı olan Kaptan-ı Derya Kaymak Mustafa Paşa ile ilişkilendirirler. Gelibolu doğumlu olan paşanın günümüze gelebilen vakfiyesinden, Mustafa Paşa’nın, kalenin içinde hamam ve cami, dışında ise hamam, cami dükkânlar ve evler ile limanda binalar yaptırdığı anlaşılıyor. Günümüzde kalenin dışında bir cami, hamam ve çeşmeler görülebilmekte, diğer yapılardan ise pek bir şey kalmamıştır. Mevcut yapılarda yer alan kitabelerde, köy ve yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST