Av yasağı bugün başlıyor

KALEM Farkıyla...

Av yasağı bugün başlıyor

Av yasağı bugün başlıyor

Denizlerde trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağı bugün itibariyle başlıyor. Yaklaşık 4 ay sürecek olan yasak, 1 Eylül 2019 tarihinde sona erecek.

Balıkların üreme büyüme gibi dönemleri baz alınarak yılın belli dönemlerinde balıkları trol ve gırgır ağlarıyla avlanma yasağı getiriliyor. Ülkemiz denizlerindeki balık popülasyonunu dengede tutmak amacıyla uygulanan av yasağı bugün başlıyor. Bugünden itibaren denizlerde trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapılamayacak. Av yasağına uymayan balıkçılara maddi ceza uygulanacak. Yaklaşık 4 ay sürecek olan av yasağı 1 Eylül 2019 tarihinde sona erecek. Balıkçılar, geçtiğimiz haftadan beri teknelerini demirlemeye başladı…

Öte yandan avlanma yasağı öncesinde Çanakkale Balıkhanesi’nde satışa sunulan balıklar cep yaktı. Balıkhanede hafta sonu istavrit 25 TL, sarıkanat 65 TL, kolyoz 25 TL, kupa 25 TL, çupra 40 TL, levrek 45 TL, tekir 60 TL, gümüş 30 TL, uskumru 50 TL ve zargana 35 TL kilogram fiyatıyla tezgahlardaki yerini aldı.

Çanakkale Balıkhanesi’ndeki tecrübeli esnaflar, av yasağında balık piyasasındaki durumun ne olacağı konusundaki görüşlerini gazetemize değerlendirdiler. Balıkçıların av yasağı süreci hakkındaki görüşleri ise farklılık gösterdi…

“Fiyatlar değişir”

Ömer Oğuz (Uysallar Balıkçılık): “Fiyatlar değişiriz. Hamsi, istavrit, sardalye gibi gırgırların tuttuğu balıklar oluyor. Bunlarda azalma olur. Sardalye dalyanlardan gelir. Küçük tekneler gitmeye başlar. İstavrit oltaya düşer, fiyatı ikiye katlar. Hamsi sezonu biter. Dalyanlardan çeşitli balık gelir ama fiyatlar yüksek olur. Çoğu balık da çıkmaz. Tekir balığını küçük ağcılar yakalıyor; az oluyor, fiyatı 40-50 iken 80 lira oluyor. Çoğu balıkta değişiklik olur.”

“Hiçbir şey değişmez”

Kemal Dinçer (Dinçer balıkçılık): Bundan sonra balık daha çok bol olur. Dalyanlar başlayacak. Sadece gırgırlar ve troller yasak. Bizde hiçbir şey değişmez. Balık normal zamandan daha fazla olur. Fiyatlarda çok bir şey oynamaz. Belki balık bol olursa daha bile ucuz olur. Yasak olduğunda tamamen denize kimse çıkmayacak diye bir şey yok. Mekanik güçle çalışan tekneler yasak, geri kalan hepsi serbest.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST