Balık tezgahları doldu taştı

KALEM Farkıyla...

Balık tezgahları doldu taştı

Balık tezgahları doldu taştı

Balık tezgahları bu ay doldu taştı. Her balık türünden bolca bulunan balık halinde vatandaşlar da balıkçı tezgahlarını boş bırakmadı.

Çanakkale’de bu ay balık bolluğu yaşanıyor. Tezgahlar havaların da soğuması ile beraber balık çeşidi ile doldu taştı. Her balığın mevsimi olan bu ayda fiyatlar da ona göre şekillendi. Vatandaşlar da balıkların en lezzetli ve fiyatının ucuz olduğu bu zamanlarda balık halini boş bırakmadı. Dinçer Balıkçılığın Sahibi Kemal Dinçer her balıktan bereketli bir şekilde bulunduğunu belirterek şunları söyledi, “Çinekop, tekir hepsi ucuz. Çinekop 25-30 lira. Hamsi 15 lira. Tekir 25-30 lira. İstavrit 15 lira. Satışlar da iyi. Denizlerbu sene bereketli, vatandaş bu sene balıkhaneye hücum etti. Palamut 2-2,5 ay devam etti. Şimdi Çinekop başladı. Bu böyle Şubat ayına kadar bu devam eder. Havalar ne kadar soğursa balık da o kadar bol olur. Daha yağlanır balık. Çinekop balığı zaten soğuk havayı sever. En pahalı balığımız Somon balığı. O da 75-80 lira. En düşükleri de 15 lira” dedi.

MAZOT BALIKÇILARA UCUZ OLMALI
Çanakkale’nin taze balığı anlamasında sıkıntı yaşamadığına dikkat çeken Kemal Dinçer, “Balığın gözünden belli olur bu. Kulağı kırmızı olacak, gözleri çökmemiş olacak. Balığın renginden, şeklinden vatandaş anlıyor artık. Çanakkale halkı bir şeyine bakmadan ‘Ben bu balığı alacağım’ diyebiliyor. Şehir balığı seviyor. Bir de vatandaş balıkçılardan birine güvenecek” dedi. Balıkçıların sıkıntılarına da dikkat çeken Dinçer, “Balıkçıların çoğu mazottan yana dertli. Sadece gemide balık tutanlara veriyordu, diğer balıkçılara, bu işin nakliyesini yapanlara düşmüyordu. Yardım edilirse de iyi olur. Mazot ucuz olursa vatandaşa daha ucuz balık getirirsin. Kilosundan 3-5 lira daha ucuza satarsın” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST