Bangladeşli heyet Çanakkale’de

KALEM Farkıyla...

Bangladeşli heyet Çanakkale’de

Bangladeşli heyet Çanakkale’de

Bangladeş Bağımsızlık Savaşı İşleriBakanı A.K.M. Mozammel Huq ve 15 kişilik heyet Çanakkale’ye geldi. Gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Mozammel Huq, “2019 yılı Türkiye’de Bangladeş Yılı olacak. Bu sayede iki ülke insanları birbirlerini tanınması sağlanacak” dedi.

Bangladeşli heyet dün Çanakkale’ye geldi. Truva Otel’de bir basın toplantısı düzenleyen Bangladeş Bağımsızlık Savaşı İşleri Bakanı A.K.M. Mozammel Huq, kendi ülkelerinde de Bangladeş’in kurtuluşunda ölen insanlar için anıt kuracaklarını belirterek, Çanakkale Şehitliğini de gezerek yapılan anıtlardan fikir edineceklerini söyledi. Huq açıklamalarının devamında, “Son 4 gündür Türkiye’deki ziyaretleri gerçekleştirmek için; Ankara, İstanbul ve ardından Çanakkale’ye geldim. Bazı panoramik alanları ve müzeleri ziyaret ettik ve orada savaş kahramanları için yapılan görkemli anıtlardan, heykellerden ve bizim için ayrılan köşelerden oldukça etkilendik. Özellikle de Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e olan ilgi ve saygıdan çok etkilendim” dedi.

BANGLADEŞ YILI İLAN EDİLECEK
Mozammel Huq açıklamalarının devamında, “8 Ekim’de Kültür ve Turizm Bakanı ile oldukça başarılı geçen bir toplantı yaptık. Buradaki toplantıda Türk halkının kendi savaş kahramanlarının nasıl onurlandırdığını, nasıl saygıyla onları anmasından çok etkilendim. Türklerin kendi kahramanları için yaptıklarının aynısını 1971 yılında Bangladeş’in Kurtuluş Savaşında hayatını kaybeden 3 milyonu aşkın insan için yapmak istediğimizi belirttik. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız da bu konuda her türlü bilgi ve teknolojik desteği sağlayacağı konusunda bilgi verdi. Bakan ayrıca 2019 yılı Türkiye’de Bangladeş Yılı olarak kutlanacağını söyledi. Bu sayede iki ülke insanları birbirlerini tanımasını sağlayacak. Türkiye’de çeşitli illerinde Bangladeş’i anlatan etkinlikler düzenlenecek. Bakan bu bilgiyi verdi. Bu sayede iki ülke halkı arasında daha yakın ilişkilerin kurulacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST