Başkan Mutlu Sameks verilerini açıkladı

KALEM Farkıyla...

Başkan Mutlu Sameks verilerini açıkladı

Başkan Mutlu Sameks verilerini açıkladı

Çanakkale MÜSİAD Başkanı Şerif Mutlu Mayıs ayı SAMEKS verileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

MÜSİAD Çanakkale Şubesi Başkanı Şerif Mutlu Mayıs ayı SAMEKS verilerini açıklayarak değerlendirmelerde bulundu. Mutlu yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 1,8 puan azalarak 41,9 değerine geriledi. 2019 yılı Mayıs ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 1,8 puan azalarak 41,9 değerine gerilemiştir. Endekste gözlenen bu azalışta sanayi endeksinin önceki aya göre 5,1 puan azalarak 41,1 puana gerilemesi etkili olurken, hizmet endeksi de önceki aya göre 3,6 puan gerileyerek 40,3 seviyesine inmiş ve sektöre yönelik durgunluğun sürdüğüne işaret etmiştir”

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi
Sanayi sektörğ hakkında konuşan Mutlu, “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi Sektörü Endeksi, 2019 yılı Mayıs ayında, bir önceki aya göre 5,1 puan azalarak 41,1 seviyesine gerilemiştir. Sanayi sektörüne ilişkin yeni siparişler, önceki aya göre 6,9 puan azalış kaydetmiş ve endeksteki düşüşün temel belirleyicisi olmuştur” dedi.
HİZMET SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ
Mutlu hizmet sektörü ile ilgili ise şunları söyledi, “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi, 2019 yılı Mayıs ayında, bir önceki aya göre 3,6 puan azalarak 40,3 seviyesine gerilemiştir. Hizmet sektörüne yönelik girdi alımları önceki aya göre 10,7 puan birden azalarak 44,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Girdi alımlarının 50 referans değerinin altına gerilemesi, hizmet sektörüne ilişkin ivme kaybının temel belirleyicisi olmuştur”
YORUM/ANALİZ:
“Nisan ayında önceki aya göre 3,6 puan azalarak reel sektöre yönelik durgunluğun sürdüğüne işaret eden mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, negatif görünümünü Mayıs ayında da sürdürerek 41,9 puana gerilemiştir. Bu dönemde, ekonomik aktiviteye yönelik önemli öncü göstergelerden olan Ekonomik Güven Endeksi geçen yılın Ekim ayından bu yana bu yana en düşük değerini alırken; Reel Kesim Güven Endeksi de 5,3 puan azalarak 94,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Öte yandan imalat sanayinde kapasite kullanım oranının 1,1 puanlık artışla yüzde 76,1’e yükselmesi, bu dönemde sanayi sektörüne yönelik olumlu bir gösterge olmuştur. Türkiye ekonomisinde yaşanan dengelenme sürecine paralel olarak, 2019 yılının 2’inci çeyreği boyunca ekonomik aktivitedeki durgunluğun sürmesi; yılın 2’inci yarısından itibaren ise reel sektördeki toparlanma sürecinin belirginleşmesi beklenmektedir”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST