”Biz bu davanın takipçisi olacağız”

KALEM Farkıyla...

”Biz bu davanın takipçisi olacağız”

Çanakkale’de Kadın Meclisleri, Rabia Naz için bir araya geldi.

Geçen yıl hayatını şüpheli bir şekilde kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz, Çanakkale’deki eylemlerle yeniden hatırlatıldı. Bugün Saat Kulesi’nde toplanan Kadın Meclisleri’ne üye kadınlar, ellerinde Rabia Naz’ın fotoğraflarının yer aldığı pankartlarla bir süre beklediler. Daha sonra Kadın Meclisleri adına burada bir açıklama yapan kadınlar, Rabia Naz’ın ailesinin yanında olduklarını dile getirdiler. Ayrıca baba Vatan Şaban’ın davasında yalnız olmadığını dile getiren kadınlar; “11 yaşındaki Rabia Naz geçen yıl şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti, evinin önünde cansız bedeni bulundu. Rabia Naz’ın intihar ettiğini ileri sürdüler, ölümünün üzerini kapatmaya çalıştılar. Dün Rabia Naz’ın aramızdan alınışının birinci yılıydı. Düşünün, koskoca bir yıl boyunca
hiçbir şüphenin üzerine gidilmedi. Adli Tıp Raporu; ölümün yüksekten düşme değil
‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiğini ispatlıyor. Ancak Rabia Naz’a çarpan arabanın
kime ait olduğu araştırılmıyor. Baba Şaban Vatan; bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırıyor. Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz’a çarpan
arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor. Eski AKP’li belediye başkanının yeğeni, Rabia Naz’a arabayla çarparak öldürmesi konumunda şüpheli durumda. Ancak hiçbir iddia araştırılmıyor, dava adaletten kaçırılıyor. Rabia Naz’ın ölümündeki bu karanlık yetmezmiş gibi baba Vatan Şaban şikayet üzerine gözaltına alınıyor, akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor. Aileyi susturmak için jet hızıyla işleyen mekanizmalar, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için asla işlemiyor.
Bugün Türkiye’nin birçok meydanında Rabia Naz için adalet istiyoruz. O koltuklarda
oturup bu ölümün üzerini örtmeye çalışanlar iyi dinlesin: Biz bu davanın peşini
bırakmayacağız. Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz. Yapılması gereken bellidir: Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Kadın Meclisleri olarak Rabia Naz’a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyecekler. Adalet biziz susmayacağız” açıklamasında bulundular.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST