‘’Bu kurban et yemeyeceğiz!’’

KALEM Farkıyla...

‘’Bu kurban et yemeyeceğiz!’’

‘’Bu kurban et yemeyeceğiz!’’

Çanakkale’de 32 mahalle ve köyde uygulanmaya başlayan karantina uygulaması vatandaşları ikiye böldü. Kimi vatandaş et yemek istiyor, kimi vatandaşsa ‘’Kurban Bayramımız zehir oldu’’ diyor.

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan veba iddiası, resmi açıklama ile kesinleşti. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ imzasıyla dağıtılan resmi açıklama sonrasında, 32 mahalle ve köyde karantina uygulanmaya başladı. Buna göre; Çanakkale Merkez Kurşunlu Köyü’nde çıkan Koyun Keçi Vebası hastalığına bağlı olarak gözetim bölgesinde bulunan 32 Mahalle/Köyde (Aşağıokçular, Belen, Çiftlikdere, Işıklar, Kalabaklı, Karacaören, Kayadere, Özbek, Kemel, Yapıldak, Musaköy, Kızılkeçili, Yukanokçular, Mareşal Fevzi Çakmak, Kayadere, Sarıbeyli, Kurşunlu, Yağcılar, Ulupınar, Taşlıtarla, Sancaeli, Saraycık, Kemel, Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, Fevzipaşa, İsmetpaşa, Namıkkemal, Kepez Boğazkent, Kepez Cumhuriyet, Kepez Hamidiye ) Kordon ve Karantina tedbirleri kapsamında duyarlı (Koyun ve Keçi) hayvan hareketleri kısıtlandı. Öyle ki bu Kurban Bayramı’nda Çanakkale’de hayvan pazarlarının kurulmaması bekleniyor. Veterinerler veba hastalığının insanlara geçmediğini söylemesine rağmen, vatandaşlar hastalıklı etleri yemek istemediğini dile getirerek; “Bırakın kurban bayramını uzun bir süre et yemeyi düşünmüyoruz. Hastalığın insanlara bulaşmadığı söyleniyor. Hatta hastalıklı etlerin ölmeden önce kesildiğini ve çevre kasaplara dağıtıldığını söyleyenler bile var. Sabahları kıymalı pide yerdik. Onu bile yemeye korkuyoruz’’ açıklamasında bulundular.

‘’BİZLERE KOMPLO KURULUYOR’’
Öte yandan Çanakkale’de kurban fiyatlarının belli olduğunu, fakat veba iddiaları yüzünden satışların neredeyse yarı yarıya düştüğünü belirten kasaplar, bir karalama kampanyasının da yürütülüyor olabileceğini ifade ettiler. Satışların düşmesinden endişe duyduklarını belirten kasaplar ise; “Türkiye’de kurbanlık fiyatları açıklandı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı sürecinde hayvan fiyatlarının büyükbaşta 5 bin-30 bin lira, küçükbaşta 750-3 bin lira arasında olmasını beklediklerini ifade etti. Çanakkale’de fiyatlar yine geçen sene gibi. Kuzu,koyun ve keçinin fiyatları 800 ile 1500 arasında değişiyor. 250 kiloluk bir dana da 10 bin TL’den alıcı bulacak. Danada 1.300 TL’den başlayan fiyatlar var. Ama kimse kurbanlık almaya yanaşmıyor. Vebalı hayvanlar için gerekli tedbirler alınıyor. İnsanlara bulaşmayan bir hastalık bu. Ama kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Biz Kurban Bayramı öncesinde olan bu veba iddiasının bir komplo olduğunu düşünüyoruz” dediler.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST