Buğdayda en yüksek verimi aldık!

KALEM Farkıyla...

Buğdayda en yüksek verimi aldık!

Buğdayda en yüksek verimi aldık!

Kumkale’de yapılan hasat etkinliğinde, Buğday çeşit demonstrasyonlarında en yüksek verim alındı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından; Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve 4 özel firma tarafından geliştirilmiş 8 farklı buğday çeşidinin tanıtıldığı ve son yıllarda Çanakkale de buğday çeşit demonstrasyonlarında en yüksek verimin alındığı çeşitlerden oluşan “ Buğday Çeşit Demonstrasyonu” hasat etkinliği, merkez ilçeye bağlı Kumkale köyünde yapıldı. Kumkale köyü üreticilerinden Aytaç Pınar’a ait tarlada düzenlenen hasat etkinliğine; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vasfi Karaca, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri, İl ve İlçe Müdürlüklerinden Konu Uzmanı Teknik Personel, köy muhtarları, tohum firmaları, stajer öğrenciler ve çok sayıda üretici katıldı. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga yaptıkları konuşmalarda “Sertifikalı hububat tohumluğu kullanımında ortalama dekara 100-120 kg daha fazla verim elde edildiği, Demonstrasyonun amacının yöremizde sertifikalı tohum kullanımını arttırmak, farklı çeşitlerin adaptasyonunu, verim ve kalite durumlarını üreticilerimize göstermek” olduğunu vurguladılar.

Demonstrasyon sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan Can tarafından, demonstrasyona alınan köprü, yüksel, adelaide, masaccio, tigre, miranda, otilia ve nomade buğday çeşitlerinin önceki yıllarda farklı ilçelerde kurulan demonstrasyonlar da öne çıkan, yüksek verim ve kalite potansiyeline sahip çeşitler olduğu ve bu yıl sulama yapılmadan, toprak tahlil sonuçlarına göre gübreleme yapılarak yetiştirildiklerini belirterek çeşitlerin morfolojik, tarımsal, patolojik ve kalite özellikleri konusunda katılımcılara bilgi verildi. Etkinlikte daha sonra hasada geçildi. Hasat; Buğday çeşitlerinin tek tek hasat edilerek tartılması ile sona erdi. Buğday hasadı sonucunda çeşitlerden dekara alınan verimler ise şöyle; Tigre 931 Kg, Adelaide 895 Kg, Otilia 889 Kg, Yüksel 879 Kg, Masaccio 879 Kg, Köprü 853 Kg, Nomade 837 Kg, Miranda 832 Kg.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST