ÇAGAY gazetecilerin sesi soluğu olacak

KALEM Farkıyla...

ÇAGAY gazetecilerin sesi soluğu olacak

Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği (ÇAGAY), yapılan Genel Kurul toplantısı ile faaliyetine başladı. Seçimli Genel Kurul’da Derneğin Yönetimine deneyimli gazeteciler seçildi. Toplantı sonrası gazetecilik mesleğinin önemine vurgu yapılırken, derneğin amaçlarından ve ilkelerinden de söz edildi.

Bir süredir örgütlenme çalışmalarını sürdüren Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği, dün Akol Otel’de gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısı ile faaliyetini resmen duyurdu. Toplantının açılış konuşmasını yapan Divan Başkanı Sadettin Arslan; “Geçmişteki sıkıntılarımıza bakıp sağlıklı bir dernek oluşturmamız gerektiğini ve bu derneğin hiçbir kurum, kuruluş ya da herhangi bir birliğin baskısı, etkisi altında olmadan mesleğimizi icra edebileceğimiz bir yapı haline geliştirme düşüncesindeyiz. Kaldı ki geldiğimiz bu noktada ayrıca bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi. Gerçekleştirilen açılış konuşmasının ardından toplantı, mesleğini icra edip hayatını kaybeden meslek büyüklerine, öldürülen ve cezaevinde tutulan gazetecilere, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz adına gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Seçimli Genel Kurulda Güngör Yıldız, İlker Yurttaş, Aynur Ganiler, Sadettin Arslan ve Murat Kıray oy birliği ile seçildi.

Gerçekleştirilen seçimli genel kurulun ardından Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneğinin (Çagay) yönetim listesi şu şekilde oluştu. Yönetim Kurulu üyeliklerine İlker Yurttaş, Aynur Ganiler, Saadettin Arslan, Güngör Yıldız, Murat Kıray; Yedek Yönetim Kurulu üyeleri: Gürkan Kökçak, Kadir Ataç, Cemal Oral, Eren Aşnaz; Denetim Kurulu: Nilay Günay Erol Uçar, Tülay Karanfil; Yedek Denetim Kurulu üyeleri: Hadiye Ayşe İrim, Ümit Çarkal, Atakan Alkış; Onur Kurulu: Mustafa  Çakır, Oya Koyuncu, Özgür Güneş.

Yönetim Kurulu adına bir konuşma yapan Aynur Ganiler şunları söyledi;  “Barış gazeteciliği, genel meslek etik kuralları, mesleki dayanışma, tüm canlı hakları ve çevreye saygılı, ifade özgürlüğü ve halkın doğru haber alma hakkını esas alan Çanakkale Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği (ÇAGAY), demokrasinin yerleşmesinde basının görev ve sorumluluklarının bilinciyle hareket edecektir. Başta barış ve demokrasi, hukukun üstünlüğü, laiklik ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği farklılıklarıyla savunacak olan derneğimiz ‘Gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını öncelikle sorumlulukları ve meslek ilkeleri belirler’ vurgusundan hareketle herkesin bilgi edinme ve doğru haber alma, özgür düşünce, ifade ve serbest eleştiri hakkına sahip olma düşüncesini ısrarla savunacaktır. Gazeteci, önce halka ve gerçeğe karşı sorumludur. Gazeteci, milliyet, din, dil, cinsiyet, mezhep, inanç, sınıf, dünya görüşü ayrıcalığı yapmadan tüm uluslar, halklar ve bireylerin haklarını gözetip, bu kapsamda; nefret ve düşmanlığı körükleyemez.  Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenlerin ve sesini duyuramayanların sesini duyurmakla yükümlüdür. ‘Gazeteci, rekabet nedeniyle de olsa başka gazeteciye bilinçli ve açık zarar veremez. Gazeteci, mesleki nedenlerle zor durumda kalan meslektaşlarıyla olmalı’ ilkelerinden hareketle Barış Gazeteciliğini savunan, nefret söyleminden uzak, yalnız ve yalnızca doğru ve gerçekten yana evet ‘tarafız’.’ Tüm canlı haklarının savunuculuğunu yapmak gazetecinin ayrıca bir görevidir. Temiz bir çevre ve sürdürülebilir kalkınmanın, insanların yaşam haklarının temelinde yer aldığının bilinciyle kamusal farkındalık yaratmalı’ ilkesiyle; bir yanda uluslar arası siyasetteki savaş politikaları, içeride ise; sesi kısılan basın, halkın ne gözü ne kulağı olabilir, ne de; vatandaşın hakkı olan doğru ve gerçek habere ulaşma hakkını yerine getirebilir. Yaşadığımız süreç tüm kamuoyunun malumudur.  Demokrasinin işleyişinde basının çok önemli bir köprü görevi olduğunu ısrarla belirtmekteyiz. Bu köprüler yıkılır ve halk doğru ve gerçekle buluşamaz” Genel Kurula katılan dernek üyeleri dilek ve temennilerde bulunarak, mesleğe yeni başlayanlara eğitim verilmesinin önemli bir katkı olacağını söyledi. Toplantı, fikir ve önerilerin beyan edilmesi ile son buldu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST