Çanakkale Savaşı’nı böyle aktaracak

KALEM Farkıyla...

Çanakkale Savaşı’nı böyle aktaracak

Yüzükler Efendisi film serisinin unutulmaz yönetmeni Peter Jackson tarafından derlenen “TheyShall Not GrowOld” belgesel filmi, 17 Aralık’ta ABD’de vizyona giriyor. Filmin Conkbayırı Muharebesi’ni konu alan dioramada bulunan muhteşem detaylar şimdiden ilgi konusu olmayı başardı.

‘’Yüzüklerin Efendisi’’ ve ‘’Hobbit’’ serilerinin yönetmeni Peter Jackson, daha önce hiç yayınlanmamış ve renklendirilmiş görüntülerle 1. Dünya Savaşı’nı anlatıyor. Peter Jackson ‘’Hobbit’’ serisinin son filminden 4 yıl sonra bir belgeselle geri dönüyor. Jackson ‘’TheyShall Not GrowOld’’ ile 100 yıllık arşivleri birleştirirken, 1. Dünya Savaşı’nı bambaşka bir dille anlatacak. Bu belgesel için Peter Jackson ve ekibi ImperialWar müzelerinin film arşivlerine özel izinle girerek çalışma imkanı bulmuş. Ayrıca BBC arşivlerinde de ses kayıtlarına ulaşarak filme hazırlamış.

‘’DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ BİR 1. DÜNYA SAVAŞI’’
1. Dünya Savaşı mütarekesinin 100. yıldönümü için hazırlanan ‘’TheyShall Not GrowOld’’ belgeselinde en çok dikkat çeken özellik ise arşivlerdeki görüntülerin renklendirilmesi. Yeni nesillere 1. Dünya Savaşı’nın ön cephelerinden görüntülerle savaşın gerçekliğini göstermeyi hedefleyen Jackson; “Onlar savaşı siyah beyaz değil, canlı yaşadılar” diyerek yaptığı çalışmanın önemini anlatıyor. 17 Aralık 2018 tarihinde ABD’de gösterime girmesi beklenen belgesel filminin diorama çalışmaları da büyük merak uyandırdı. Filmin Conkbayırı Muharebesi’ni konu alan dioramada yer alan muhteşem detaylar, sinemaseverler tarafından büyük beğeni kazanıyor. Öte yandan belgeselin önümüzdeki aylarda tüm ülkerlerle birlikte Türkiye’de gösterime girmesi hedefleniyor.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST