Çanakkale’de tarihi dalış!

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’de tarihi dalış!

Ünlü youtuber Fester Abdü, Çanakkale Savaşı sırasında batan Majestik isimli 104 yıllık batık gemiye daldı. İlginç görüntülerin yer aldığı video, kısa sürede binlerce kişi tarafından izlendi.

Ünlü youtuber Fester Abdü, Çanakkaleli dalış sporcusu Müjdat Turan ile birlikte Çanakkale’de batık bir savaş gemisine daldılar. Çılgın videoları ile tanınan Fester Abdü, Çanakkale Savaşları’nın 104. yılında çektiği bu videoda, dalmak için Majestik isimli gemiyi tercih etti. Tarihi bir yolculuğa çıkaran video kısa sürede binlerce kişi tarafından izlendi. Ayrıca dalış ile, 104 yıldır Çanakkale Boğazı’nda duran zırhlı gemiden geriye kalanlarda yeniden görüntülenmiş oldu.

TORPİLLENEREK BATIRILMIŞTI!
Kraliyet Donanmasına bağlı Majestic sınıfı bir zırhlı olan gemi,31 Ocak 1895 tarihinde denize indirildi. 16.060 ton ağırlığında idi. Uzunluğu 128, genişliği 23, yüksekliği de 8,2 metre idi. Göreve başladığı 1895 yılında, dönemin en büyük ön-dretnot niteliğinde idi. 1904 yılına kadar Kanal Filosunda görev yaptı, ardından Atlantik Filosuna atandı. I. Dünya Savaşı başlayana Çanakkale Savaşı için kurulan birleşik donanmaya katıldı. 27 Mayıs 1915 tarihinde, Otto Hersing komutasındaki Alman denizaltısı U-21 tarafından torpillenerek batırıldı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST