Çanakkaleli Çocuklara Konuşma Dersi

KALEM Farkıyla...

Çanakkaleli Çocuklara Konuşma Dersi

Çanakkaleli Çocuklara Konuşma Dersi

Üniversitemiz bünyesinde eylül ayında bir eğitim başlatacağız. Eğitmenliğini bizzat ben yürüteceğim. Muhteşem sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Çünkü pratik ve bilimsel yöntemler uygulayacağız. Lakin 1 ayla sınırlı tutacağız. Dilerseniz siz de çocuğunuzu kaydettirebilirsiniz. Bu programı haftasonları gerçekleştireceğiz. Önceki gün de TÜBİTAK Kampıyla yine çocuklarımıza eğitim düzenledik. Çocuklar bu tarz yetenekleri almaya çok yatkın. Bu sebeple düzenlenecek eğitim de kaçmaz.

 

SESİNİZ KISILDIYSA BUNU YAPIN

Ağrılı ve tahriş olmuş boğaz ve ses kısıklığı için ılık tuzlu su ile gargara yapmak etkili sonuçlar verebilir. Bu amaçla 1 su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek gargara için çözelti hazırlanır. Bu çözeltiden yudum yudum alınarak rahatlama hissedinceye kadar boğaz gargarası yapılır.

 

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNDEN BİR YÖNTEM

Değerli dostlar, birçok korkumuz var. Bunlardan biri de konuşma korkusu. Üsküdar Üniversitesi bu anlamda güzel çalışmalara imza atıyor: Biofeedback tedavisi. Bir gözlük sayesinde, sanal ortam üzerinden korkuyla yüzleşiyorsunuz. Korkunuzu yenmeniz için size destek olunuyor. Her zaman ifade ettiğim şudur; konuşma korkusunu yenmek için bunun üzerine gitmelisiniz, korkunuzla yüzleşmelisiniz. Geri durmak çözüm değil sadece bir erteleme. Bunu kendiniz başaramıyorsanız bilimsel destek alabilirsiniz.

 

BEDEN DİLİ HAKKINDA HER ŞEY

 

Başlıkla aynı ismi taşıyan bu eseri incelemenizi öneririm. İnsanlar arası iletişimin yarısından fazlasının beden hareketlerinden oluşması sebebiyle beden dilini öğrenmek ve anlamak için kapsamlı bir rehbere ihtiyaç duyarsınız Shelly Hagen tarafından yazılan bu kitabı okuyabilirsiniz.

 

TİYATRO KONUŞMAYA KATKI SUNAR

16 Haziran 1949 senesinde, yani 70 yıl önce bugün Devlet Tiyatrosu ve Operası kuruldu. Aynı zamanda bir tarihçi olarak sizinle şunu paylaşmalıyım ki tiyatroyla meşgul olmanın konuşma üzerinde olumlu bir etkisi vardır. İfade zenginliği ve beden kontrolü sağlar. İster oyuncu olun ister izleyici. Mesela Atatürk, mesela Hitler tiyatroya çok meraklıdır ve konuşmalarının üzerinde etkisi olduğunu belirtir. O sebeple özellikle genç nesilleri tiyatroyla kaynaştırmak yerinde olur.

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Televizyonumuzun ekranında yüzlerce kanal ve binlerce yayın var. Peki RTÜK bu konuşmaları nasıl takip ediyor. Herhalde çok sayıda görevli yayınları izliyor diye düşünebilirsiniz. Lakin hayır. Bir yapay zeka bu konuda yardımcı. Yayıncılık içeriğinde eğer ki bir şiddet, bir pornografi, bir anormallik fark edilirse bu akıllı zeka otomatik olarak resim ve konuşma tanımlama sistemiyle bir uyarı bayrağı kaldırıyor. Bu sayede uzmanlar, tüm görüntüleri değil yapay zekanın işaret ettiği görüntüleri yeniden izleyerek karar veriyor.

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST