Çanakkaleli genç mühendisin icadı

KALEM Farkıyla...

Çanakkaleli genç mühendisin icadı

Çanakkaleli genç mühendisin icadı

Kuter Erdil, içtiğimiz sütteki kanserojen oranını ev ortamında ölçebilen cihaz geliştirdi ve sunumunu Lozan’da TÜBİTAK desteği ile bilim dünyasına sundu.

Çanakkaleli Kuter Erdil, genç bir araştırmacı olarak Lozan’da gerçekleştirilen uluslararası kongrede bilim camiasına içtiğimiz sütün kanserojen içerip içermediğini evde kolay yolla tespit edebilen biyosensör icadının sunumunu yaptı.

Bilgi Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisansı yapan Öznur Mete ile birlikte geliştirdikleri biyosensör ile sütteki aflatoksin maddesinin varlığını ev ortamında en ekonomik yöntem ile tespit edebileceğiz.

Bilindiği üzere aflatoksin karaciğer kanseri gibi pek çok kanserlere neden olabiliyor.
Erdil ve Mete bu ölçümü ev ortamında ucuz bir maliyet ile öğrenebilmemizi sağlayacak icadın küçücük bir kağıt olduğunu söyleyen mucitleri TÜBİTAK destekliyor.

2021 yılında projenin sona ermesiyle birlikte cihaz evlerde kullanılabilir hale gelecek.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST