Çanakkaleli Pomakların ilginç geleneği

KALEM Farkıyla...

Çanakkaleli Pomakların ilginç geleneği

Pomaklar, gelinlerini süslerken özenle yüzlerini boyuyor. Çanakkale’de de halen devam ettirilen bu geleneği gelin beraber inceleyelim…


“Yüz boyamak” “yüz yazmak” olarak bilinen bu adet, Pomaklar tarafından yüzyıllardır gerçekleştiriliyor. Güneydoğu Avrupa’da Rodop Dağları ile Aşağı Trakya ve Makedonya bölgelerinde yaşamaktalar. Pomak sıfatının kökeni, Slav dillerinde hatırlamak, anlamak ve bilmek anlamında kullanılan pomnja kelimesinden gelmekte.

Günümüzde sadece Bulgaristan ve komşu ülke sınırlarında yaşamıyorlar; Türkiye’nin birçok ilinde de kökeni Pomak olan topluluklar bulunuyor. Türkiye’de; Çanakkale, Edirne, İstanbul (bazı semtler), Kırklareli, Tekirdağ gibi illerde halen Pomaklar bulunuyor. Hal böle olunca gelin süsleme adeti de halen Çanakkale’de gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Çok ilginç bir gelin süsleme geleneği olan “Yüz boyamak” “yüz yazmak”, genelde evlerde yapılıyor. Yüzü bembeyaz boyanan gelini, birçok kadın aynı anda süslüyor. Yüzü pul ve boyalarla boyanan gelin, ardından duvaklarla süsleniyor.

Duvağın uçları ise gri ve parlak naylon iplerle süsleniyor. Duvağın yüzü tamamen örtmemesi gerekmekte. Aksi takdirde gelinin yüz boyası görünmüyor. Diğer önemli ayrıntı da gelinin gözlerini düğün boyunca açmamasıymış.

Son olarak tıpkı bir sanat eseri gibi süslenen gelin, düğün süresince damatla köy meydanında gezdirilirmiş.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST