Çevrecilerin Çırpılar çığlığı

KALEM Farkıyla...

Çevrecilerin Çırpılar çığlığı

Çevrecilerin Çırpılar çığlığı

Çevre dernekleri tarafından yayınlanan basın açıklamasında, Yenice ilçesinde yapılması planlanan Çırpılar Termik santral projesinin ÇED raporunun derhal iptal edilmesi gerektiği ve projenin durdurulması çağrısında bulunuldu. Bölgeye termik santral gelmesi durumunda, Çırpılar Göleti’ndeki suyun tükeneceğine dikkat çekildi.

Çırpılar ÇED davası için bilirkişi keşfi tarihi 15 Nisan 2019 Pazartesi olarak belirlendi. Yenice Dayanışması, İDA Dayanışma Derneği, Kuzey Ormanları Savunması ve Koşuyolu Çevre Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada, Yenice’de yapılması planlanan Çırpılar Termik santral projesinin ÇED raporunun derhal iptal edilmesi gerektiği ve projenin durdurulması çağrısında bulunuldu. Bölgeye termik santral gelmesi durumunda, Çırpılar Göleti’ndeki suyun tükeneceğine dikkat çekildi.

Çevreci oluşumlar tarafından yayınlanan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Saat 9.00’da idare mahkemesinden başlayacak keşif ziyaretinin 11.00 gibi Yenice’de olması beklenmektedir. Konuya duyarlı yöre halkını bilirkişi ziyaretine eşlik etmeye davet ediyoruz.

Çırpılar Termik santral projesinin ÇED raporu derhal iptal edilmeli ve proje durdurulmalıdır. İklim değişikliğinin geri dönüşü olmayan kavşağına 5 kala, başta kömür yakan termik santraller, atmosfere daha fazla sera gazı salınmasına neden olacak her türlü proje, çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının geleceğini tehlikeye atmak demektir. Ayrıca Türkiye’nin önemli akciğerlerinden ve gıda havzalarından olan Agonya Ovası’na bir kömür ocağı, termik santral ve ilişki kül deposu kurulması, hem bölgedeki insanların sağlıklarıyla oynamak, hem de ülkenin geleceğini tehlikeye atmak demektir.”

“Bunun anlamı bölgenin susuz bırakılması”

İklim değişikliğinin doğuracağı birçok sorundan Türkiye’nin doğrudan ve özellikle etkileneceği belirtilen açıklamanın devamında; “Daha şimdiden başlamış olan kuraklık, içme suyu kıtlığı ve tarımsal verim düşmesi gibi sorunlar giderek çok daha fazla etkili olacak. Bu şartlar altında toprakların sağlığını bozan termik santrallerin gıda havzalarında yapılması ülkeye ihanet edilmesi demektir. Ayrıca ÇED raporuna göre bu termik santral, soğutma amacıyla yılda 3,5 milyon metreküp, saatte 459 milyon metreküp suyu, tarımsal sulama amaçlı kullanılan Çırpılar Göleti’nden çekecek. Buradaki su yetmezse yer altı suları ve yöredeki diğer akarsuların suyu kullanılacak. Bunun anlamı, bölgenin susuz bırakılması; bölgedeki çiftçilerin tarımsal amaçla kullandığı sulama göletindeki suyun tükenecek olmasıdır. Kuraklığın had safhaya çıkacağı iklim krizi çağında bu tür kararlar, bir bölgenin toptan idam fermanı verilmesi demektir.
Tüm bu nedenlerden ötürü bölge halkının zehirlenmeden yaşama isteğine saygı gösterilmeli; sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının sesine kulak verilmeli ve Çanakkale Yenice Çırpılar Kömürlü Enerji Santrali projesi, ülkenin dört bir yanındaki termik santraller gibi, tamamen rafa kaldırılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST