CHP’den YSK’ya eş zamanlı çağrı

KALEM Farkıyla...

CHP’den YSK’ya eş zamanlı çağrı

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazandığını belirterek Yüksek Seçim Kurulu’na çağrıda bulundu.

CHP dün ülke genelinde eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenledi. Çanakkale CHP örgütünün de katıldığı toplantı il binasında gerçekleşti. Toplantıya; Çanakkale CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı. Güneşhan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “YSK’ya çağrımızdır: Yüksek Seçim Kurulu yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu iktidar sahiplerinin YSK üzerine kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK, demokrasi değil seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. YSK, hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu buna açık ve net cevap vermek zorundadır. YSK’da hakimler mi var yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var? Bunu demokrasiden yana kararları ile göstermek zorundadır. Özetle; iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kullanılan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSK’nın tarihsel sorumluluğudur”

YENİDEN SEÇİM TALEBİNİN REDDEDİLECEĞİNE DAİR İNANCIMIZ TAM

Ardından 81 il başkanlarının İstanbul’a İmamoğlu’na destek için gitmesi hakkında da konuşan Güneşhan, “81 il başkanı ile birlikte İstanbul’da ortak bir açıklama yaptık. Açıklamamızın konusu Ekrem İmamoğlu’nun kazanmış olduğu seçimleri, dolayısıyla mazbatasının verilmesi ile ilgili idi. Bu yön de bir çağrımız oldu. İstanbul’da seçim sonuçlarından sonra insanlar mutluluk var güler yüzlülük var. Aynı zamanda biraz da tedirginlik var. Çünkü YSK’nın bir an önce karar vermesi gerekiyor. Tüm oyların sayılması ile ilgili AKP’nin bir talebi olmuştu. YSK bunu reddetmişti. Reddetmesi gerekiyordu. Dolayısıyla yeniden seçim yapılması ile ilgili talebinde reddedileceğine dair inancımız da tam” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST