Çırpılar’ın kaderi mahkemede belli olacak

KALEM Farkıyla...

Çırpılar’ın kaderi mahkemede belli olacak

Çırpılar’ın kaderi mahkemede belli olacak

Çırpılar Termik Santrali için bilirkişi heyeti keşfi yapıldı. Çevre Öğütlerinin de yoğun olarak katılım gösterdiği heyet incelemesinde taraflar raporlarını sundular. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan önceki dönem İl Genel Meclis üyesi ve İda Dayanışma Deneği Yönetim Kurulu üyesi hicri Nalbant, son kararın mahkeme tarafından verileceğini belirtti.

Çırpılar Termik Santrali ÇED davası için bilirkişi heyeti keşfi dün yapıldı. Düzenlenen keşfe çevre örgütleri de katıldı. Çevre örgütleri tarafından termik santralin bölgede getireceği zararlara dönük açıklama yapılmış ve santral projesinin biran önce durulması gerektiği ifade edilmişti. Çevre örgütleri tarafından yapılan açıklamada; “Çırpılar Termik Santral projesinin ÇED raporu derhal iptal edilmeli ve proje durdurulmalıdır. İklim değişikliğinin geri dönüşü olmayan kavşağına 5 kala, başta kömür yakan termik santraller, atmosfere daha fazla sera gazı salınmasına neden olacak her türlü proje, çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının geleceğini tehlikeye atmak demektir. Ayrıca Türkiye’nin önemli akciğerlerinden ve gıda havzalarından olan Agonya Ovası’na bir kömür ocağı, termik santral ve ilişki kül deposu kurulması, hem bölgedeki insanların sağlıklarıyla oynamak, hem de ülkenin geleceğini tehlikeye atmak demektir” ifadelerine yer verilmişti. Dün, alanda gerçekleşen heyet incelemesine TEMA, İda Dayanışma Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de katıldı. Saat 11:00’da 9 kişilik heyet tarafından yapılan inceleme sonunda her iki taraf görüşlerini bildiren raporlarını sundular. İncelemeye gözlemci olarak katılan, CHP önceki dönem İl Genel Meclis üyesi ve İda Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hicri Nalbant yapılan inceleme ile ilgili bilgilendirmede bulundu. İncelemenin TEMA’nın çağrısı ile yapıldığını belirten Nalbant keşifte 9 kişilik bir inceleme heyeti bulunduğunu belirtti. İnceleme sonunda tutulan raporların taraflara tebliğ edileceğini ve ardından olursa itiraz sürecinin başlayacağını belirten Nalbant, nihai kararın mahkeme tarafından verileceğini söyledi. Nalbant açıklamasında; “Yenicede mahkeme keşif yaptı. Taraflar keşfe katıldılar, görüşlerini bildirdiler. Bundan sonrası mahkemenin kararı. Keşifte, 9 kişilik bir bilirkişi heyeti vardı. Heyette yeterli olmayan kişiler vardı. TEMA’nın yaptığı bir keşifti, TEMA buna itiraz edebilirdi ancak etmediler. Bundan sonra bilirkişi raporu çıkacak. Bu rapor taraflara tebliğ edilecek. Tebliğ edilen rapora itiraz edilebilecek. Biz beğenmez isek biz, karşı taraf beğenmez ise onlar itiraz edecekler. Sonuçta son kararı mahkeme verecek” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST