Çocuklar Tahta At Şenliğinde eğlendi

KALEM Farkıyla...

Çocuklar Tahta At Şenliğinde eğlendi

Çocuklar Tahta At Şenliğinde eğlendi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Halk Bahçesinde düzenlenen Tahta At Çocuk Şenliği ile karnaval yerine döndü.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile Çanakkale’de pek çok noktada etkinlikler düzenlendi. Bunlardan biri de Halk Bahçesinde yapılan Tahta At Çocuk Şenliği idi. Pek çok okul ve kurumun stant açtığı günde çocuklar boyama, hamurla oynama, dans etme, resim yapma gibi pek çok etkinlikte yer alarak günlerini doyasıya kutladı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da bazı stantları gezerek burada bulunan çocukların bayramını kutladı. Gökhan ardından günün anlam ve önemi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu, “Çanakkale halkına ve Türkiye Cumhuriyetindeki vatandaşlarımıza kutlu olsun. Çok önemli bir bayram. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan 1920’de açılmasıyla ilgili Mustafa Kemal Atatürk’ün bayram ilan ettiği anı zamanda çocuklara hediye ettiği bir gün. Dolayısıyla ‘Egemenlik milletindir’ diye bir düstur var. Gerçekten de parlamenter sistemde halkın temsilcilerinin oluşturduğu bir mecliste ülkenin yönetimi ve ülkenin yararına olacak olan yasaların çıkarılması ve halkın temsilcilerinin bir arada ülkenin geleceği ile ilgili kararlar alması çok derece önemli. Bu noktada biliyorsunuz meclisimizin diğer adı da Gazi Meclis. Çünkü meclis kurulduktan sonra İstiklal Savaşı tamamlanmıştır. Meclis 1920’de açıldı İstiklal Savaşı da 1922’de sonuçlandı. Ülkenin bağımsızlık mücadelesi verildiği dönemde açık olan bu mücadelede ön alan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında ülkenin bağımsızlığının kazandığı süreçte göreve başlamış bir meclis. Biz bundan dolayı milletin egemenliğini ifade eden parlamentonun üstünlüğünü savunuyoruz. Parlamenter sistemi savunurken bunu öne alıyoruz. Bugün bizim için çok anlamlıdır. Herkesin bayramı kutlu olsun”
Etkinlikler gün boyu devam etti.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST