Çocuklarda teknoloji bağımlılığı

KALEM Farkıyla...

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı

Çocuklarda teknoloji bağımlılığı

Günümüzde insanlar teknolojiyle iç içe bir hayat sürmektedirler.Teknolojinin insanlara sağladığı pek çok faydası olduğu gibi olumsuz etkileri de vardır. İnternetin ve teknolojik aygıtların yoğun kullanımı ile beraber teknoloji bağımlılığı kavramı ortaya çıkmıştır. Teknoloji bağımlığı telefon, bilgisayar, akıllı cihazlar, oyun konsolları, tabletler ve benzeri gibi teknolojik aygıtların aşırı ve kontrolsüz kullanılmasıyla ortaya çıkan bir bağımlılık türüdür. Teknoloji bağımlılığının birçok çeşitleri vardır. Bunlar: oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, video-içerik tüketim bağımlılığı, açık arttırma ve şans oyunları bağımlılığıdır. Çocukların internet ve teknoloji kullanımları üzerindeki kontrollerini kaybetmesi ve bunları ölçüsüz olarak kullanması duygu ve davranış problemlerine yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalar teknoloji kullanım süresi arttıkça çocuk ve gençlerde düşünce süreçlerinin bozulduğu, kişiler arası duyarlılıkların azaldığı, yüz yüze ilişki kurmada güçlük yaşadığı, yalnızlaştığı, genel sağlık düzeyinin düştüğü ve takıntılı, depresif, kaygılı, düşmanca, paranoid düşüncelerin arttığı görülmüştür. Dahası, yoğun bir şekilde internet kullanan ve bilgisayar oyunu oynayan çocukların sosyal gelişimlerinin önemli ölçüde gerilediği, özgüvenlerinin düşük, sosyal kaygı düzeylerinin ve saldırganlık davranışlarının ise yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu sorunların ortadan kalmasında ebeveynlerin tutumları büyük rol oynar. Öncelikle çocuğun ekran karşısında geçirdiği süreyi sınırlı tutmaları ve ekran karşısında pasif kalmamalarını sağlamaları önemlidir. Ebeveynlerin çocuğun teknoloji kullanımı sınırlandırması kadar ona kendi yaşına, yeteneğine ve ilgisine uygun başka aktiviteler bulması önemlidir. Çünkü çocuklar genellikle kendileri için keyifli, eğlenceli ve uygun bir aktivite bulamadıklarında teknolojik cihazlara yöneliyorlar. Ayrıca, ebeveynler çocuklarıyla sağlıklı iletişim kuramadığında, çocuk kendi ailesi içinde yalnız, dışlanmış ve anlaşılmamış hissettiğinde, duygusal ihtiyaçları karşılanmadığında teknolojik aygıtlara yönelme olasılıkları artmaktadır. Diğer bir yandan, ebeveynlerin teknolojik cihazlar karşısında çok zaman geçirdiğini izleyen çocuklar daha kolay teknoloji bağımlısı oluyorlar.

Teknoloji Bağımlılığın Belirtileri Nelerdir?
Teknoloji(bilgisayar/tablet/telefon/internet/sanal oyun) başında harcanan vaktin giderek farkında olarak veya olmayarak artması.
Teknoloji başında geçirilen vakitle ilgili kontrolün kaybedilmesi.
Teknolojik cihazlardan uzak kalındığı zaman boşluktaymış gibi hissetmek.
İnternette girebilmek için yemek yemeden dinlenmelerden arkadaşlarla vakit geçirmekten ödün vermek.

Hangi Yaş Grubu Ne Kadar Süreyi Ekran Başında Geçirebilir?
0-3 yaş: Ekrandan olabildiğince uzak tutulmalıdır.
3-6 yaş: Günlük toplam süre en fazla 20-30 dk.
6-9 yaş: Günlük toplam süre en fazla 40-50 dk.
9-12 yaş: Günlük toplan süre en fazla 60-70 dk.
12 yaş ve üzeri: Günlük toplam süre en fazla 120 dk.
Uzm. Klinik Psikolog Duygu Engin
www.psikologduyguengin.com

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST