ÇOMÜ doldu taştı

KALEM Farkıyla...

ÇOMÜ doldu taştı

ÇOMÜ doldu taştı

2019 ÖSYS sonuçlarına göre ÇOMÜ kontenjanları yüzde 93,96 oranında doldu. Geçen yıl bu rakam yüzde 87,10 olarak açıklanmıştı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ÖSYM’nin YKS sonuçlarını yayınlamasının ardından 2019 yılı YKS yerleştirme sonuçları raporunu yayınladı. Rapora göre, Yeni sınav sistemi ile YKS yerleştirmelerinde üniversitelerin doluluk oranı yüzde 90’ı aşmasını sağladı. Boş kontenjanlarda ise önemli ölçüde azalma var. Bu değişimden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) de nasibini aldı. 10 bin 167 olan genel kontenjana 9 bin 806 kişi yerleşti. Geçen yıl yüzde 87,10 olan doluluk oranı böylelikle yüzde 93,96’a çıkmış oldu. Bu yıl KKTC uyruklu bölümler hiç tercih edilmezken, yine en az tercih edilen bölümler arasında Su Ürünleri Mühendisliği ve Kimya Öğretmenliği bölümü yer aldı. En fazla öğrenci alan bölümler de Tıp Fakültesi, Hemşirelik ve İlahiyat oldu. Diğer bölümlerde kontenjanı üstünde öğrenci alarak, yeni öğretim dönemine başlayacak.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST