Croft’un Defteri

KALEM Farkıyla...

Croft’un Defteri

Croft’un Defteri

Çanakkale Savaşı’nın tüyleri diken diken eden hikayeleri anlatmakla bitmeyecek sayıda. Atatürk’e gelen şarapnel parçasını engelleyen saatin hikayesini çoğu kişi bilir. Çoğunluğun bilmediği ise saat olayının bir benzerinin Anzac cephesinde de yaşanmış olduğu…

Olay 25 Nisan 1915 günü gerçekleşiyor… Yani Mustafa Kemal Atatürk‘ün, akın akın gelen Anzac askerlerini karşısında görünce Türk askerlerine dönüp “Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” sözünü söylediği gün. Anzac birliklerinin Gelibolu’daki topraklarımıza dört bir yandan çıkarma yaptığı gün, bir Türk askerinin Anzac safhalarına doğru yolladığı mermi, genç bir Anzac askeri olan John Hector Croft’un göğsüne isabet ediyor. Vurulduğu sırada 23 yaşında olan Anzac piyadesinin not defteri, kurşunun hızını büyük ölçüde yavaşlatmış ve Croft’un kalbini deşmesini engellemiş. Merminin isabet ettiği not defteri Croft’u öldürmeyi engellemiş ancak yaralanmasını engelleyememiş. Not defterini başından sonuna kadar delip Croft’un göğsüne değen mermi, Croft’un vücudunda iyileşmesi güç olan bir yaraya sebebiyet vermiş. Karaya çıkışının 7’inci saatinde yaralanıp savaşamayacak duruma düşen ve savaşmayı bırakan Croft, iyileşme umutlarıyla Fransa’dan İngiltere’ye giderken, hastane gemisi olan ‘St Gerorge’un üzerinde, 27 Temmuz 1916 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Croft, savaşmak için terk ettiği memleketi Avustralya’ya bir daha asla geri dönememiştir.

Üzerinde hala kanı var
Arkadaşlarının ona hediye ettiği not defteri sayesinde, hayatta fazladan 1 yıl 3 ay kalan Croft’un defterinin içinde; arkadaşları ve ailesiyle ilgili notlar, şarapnel ile nasıl yaralandığını anlatışı, çeşitli karalamalar ve çizimler bulunuyor. Üzerinde hala Croft’un kanının olduğu not defteri, Avustralya Savaş Müzesi’nde sergilenmektedir.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST