ÇTSO Meclisi deklarasyon hazırlığında

KALEM Farkıyla...

ÇTSO Meclisi deklarasyon hazırlığında

ÇTSO Meclisi deklarasyon hazırlığında

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı açılışını ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay yaptı. Okyay açıklamasında ülke ekonomisinde en kötünün geride kaldığına dair bir algının yavaş yavaş kabul görmeye başladığını belirtti. Okyay devamında ise, “Amerika ile normalleşme işaretleri, resmen başlayan İran ambargosundan muaf tutulmamız bu algının güçlenmesine destek oluyor. Alınan önlemler bozulmayı önlemiş görünüyor. Ancak enflasyon da talepteki düşüşe karşı beklentilerin üzerindeki artışın Ekim ayında da devam etmesi kur geçişkenliğinin fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın beklentilerden de yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Tüketici güven endeksinin küresel krizden bu yana en düşük düzeye gelmesi bizim açımızdan iyileşme sağlanması gereken alanların başında geliyor” şeklinde konuştu.

UÇUŞLARIN KALDIRILMASINI ELEŞTİRDİ
Ardından konuşmasını gerçekleştiren ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu ise İstanbul uçuşlarının kaldırılmasını eleştirdi. Semizoğlu açıklamasında, “Çanakkale ulaşılabilir olsun diye hem sivil toplumda hem halk hem de iş adamları olarak üzerimizi düşen görevleri fazlasıyla yaptık. Hükümetimiz de yaptı. Şu anda havalimanımız var, pistimiz uzadı, her türlü uçuşa müsait. Dönem dönem oda olarak bilet satın aldık uçuş ekibinin transferini ve konaklamasını dönem dönem şirketlerimiz, sivil toplum örgütlerimiz karşıladı. Buna rağmen İstanbul uçuşlarının kaldırılmasına bir anlam veremiyoruz. Mutlaka alternatif bir çözüm üretilmeli ve Çanakkale İstanbul uçuşları devam etmelidir. Çanakkale ulaşılabilir bir kent olduğu zaman marka değeri çok daha artacaktır” dedi.

GMKA SON İKİ YILDA BİR ŞEY VERMEDİ
Benim ve yönetim kurulunun üye olduğu TR22 kodlu Güney Marmara Kalkınma Ajansı var. Yaklaşık bir yıldır yönetim kurulundayım. Önceliklerinin gözden geçirilmesini, kuruluş amacına uygun çalışması gerektiğine inanıyorum. Bu uyarıyı yapmak istiyorum. 9 yıl olmuş kurulalı. Kısaca hedeflere ne kadar ulaşıldı? Kamu kurumlarının bilgisayarları yenilendi. 2018 Troya Yılı ilan edilmesinden sonra Sayın Valimizin de katkıları ve destekleri ile birçok yurt içi ve yurt dışı fuarlara ilimiz adına çok önemli destekleri oldu. Ama üretime ve üreticiye son iki yıldır verilmiş bir şey yok. Türkiye’de toplam 26 tane kalkınma ajansı var. GMKA’da dahil olmak üzere 15 kalkınma ajansı en son 2015 yılında açıkladıkları, 2015 yılı iktisadi kalkınma ve mali destek programı ardından 2018 Eylül ayına kadar olan sürede KOBİ’lere yönelik herhangi mali destek açıklamamışlardır. Biz bunu Mayıs ayında da TOBB’a bildirdik. Bu durumun desteklenen bölgelerle diğer bölgeler arasında kalkınmışlık seviyelerinde ciddi bir haksız rekabet ortamı yarattığını vurguladık” dedi. Semizoğlu ayrıca 22 Kasım Perşembe günü Teknolojik Fuarının açılacağının da haberini verdi. Öte yandan ayın ilk haftası saat 15.00’da yapılan toplantıların ayın ikinci haftası saat 16.00’da yapılması kararı alındı.

MECLİSTEN DEKLARASYON KARARI
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, önümüzdeki toplantıda üyelerin taleplerini ve hizmet beklentilerini toplayarak partilere ve adaylarına bir deklarasyon ile bildirmeyi düşündüklerini belirterek “Bu şehirde yaşayan insanlar olarak, ticaretin içinde bulunan 7 binin üzerindeki üyelerimiz ile siyasetten beklentilerimizi bir deklarasyon haline getirerek kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyoruz” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST