Deve güreşi yarışlarında bir kadının var olma hikayesi…

KALEM Farkıyla...

Deve güreşi yarışlarında bir kadının var olma hikayesi…

Bayramiç’in Kutluoba Köyünde baba mesleği olan deve yetiştiriciliği işini devam ettiren ve deve güreşlerinde yarışlara katılan Habibe Yüksel ve annesiSeniha Yüksel’in hayatları film oldu. ‘Namın Yürüsün’ isimli film Fotoğrafçı Serkan Uslu tarafından 5 yıllık bir projenin ürünü olarak ortaya çıktı. Filmin ilk gösterimi yarın Bayramiç Halk Eğitim Merkezi Salonunda Bayramiçlilerin beğenisine sunulacak. Belgesel film aynı zamanda Roma Film Festivalinde de gösterime girecek.

Türkiye’de deve yetiştiriciliği yapan ve develerini güreşlerde yarıştıranBayramiçli Habibe Yüksel ve annesi Seniha Yüksel’in hayatları film oldu. Fotoğrafçı Serkan Uslu tarafından fark edilen anne-kızın hayatının konu edildiği filmde amaç erkek hegemonyasının baskın olduğu deve güreşleri ortamında kadının var olabilme çabasını ortaya çıkarmak. 52 dakika süren belgeselde Habibe Yüksel ile Seniha Yüksel’in deve güreşlerindeki görüntülerinin yanı sıra, develerin günlük hayatta bakımlarının yapıldığı görüntüler de yer alıyor. Belgesel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından da destekleniyor. Filmin ilk gösterimi yarın Bayramiç Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapılacak. Ardından 12 Ocak Cumartesi günü ise Aydın’ın Germencik İlçesinde gösterilecek.

5 YILLIK BİR PROJE
Filmin yönetmeni Serkan Uslu projenin yaklaşık 5 yıllık bir geçmişi olduğunu ve son 3 yıldır da çekim aşamasından oluştuğunu belirtti. Uslu, bölgede deve güreşi ile uğraşan tek kadının olduğunu belirterek şunları söyledi, “Deve güreşleri hep erkek hegemonya içerisinde. Yörede deve sahibi olan kadın var ama develerle yaşayıp da develerle yarışa çıkan tek kadın bunlar. Seniha Yüksel annesi ve Habibe Yüksel. Bir de üçüncü jenerasyonu var, yeğenleri. O da bir kız 15 yaşında. Biz projeye başlarken üç jenerasyon kadın gibi görmüştük. Anne, kız ve yeğenleri diye. Yöredeki deve güreşlerine gidip onları inceledik. Bu şekilde çıktı proje ortaya. Hem develerle beraber yaşamaları, hem de develerle beraber deve güreşi sahasına çıkıp var olma mücadelesi bu.”

ESAS KONU VAR OLMA MÜCADELESİ
İlk çıkış ailemiz baskın olan erkek deve güreşleri arasında kadının var olması üzerine. Genel hatlarıyla filmde deve güreşlerini anlattık. İnsanlar deve güreşi deyince bilmiyorlar, garip geliyor. Esas konu kadının erkeklerin olduğu bir ortamda var olma mücadelesi ve farkındalık yaratma mücadelesi aslında. Film Seniha Teyze’nin köydeki hayatı ile başlıyor. Ondan sonra develere bakmaları, deve tutkuları ile devam ediyor. Filmin ortalarında deve güreşlerine gitmeye başlıyorlar. Oradaki kupa almaları, törenler derken tekrar köye gelip köydeki bir eğlence ile bitiyor. Kaba hatları ile belgesel böyle. Seniha Yüksel ve Habibe Yüksel’in hayatları üzerinden filmi anlatıyoruz.

GELENEĞİ SÜRDÜRÜYORLAR
Deve yetiştiricisi olarak iki kadının zorluklar yaşadıklarına dikkat çeken Uslu, “Kolay bir şey değil. 3 tane deveye bakıyorlar. Bu babalarından kalan bir gelenek. Onu sürdürmeye çalışıyorlar. Severek de yapıyorlar. 78 yaşındaki teyzemizin 35 yaşında eşi vefat etmiş. Eşi eski deveciymiş. Onun için de Habibe Hanım babalarını yâdetmek için bu işe giriyor” dedi. Uslu, anne-kıza nasıl ulaştığını ise şöyle anlattı, “Ben fotoğrafçıyım. Belgesel fotoğrafına daha çok yönelmiştim. O sırada bana farkındalık yaratmıştı tek kadın oluşundan dolayı. Onlarla tanıştım. Sonra onlar da bana hayatlarını ve evlerini açtılar. Çok uzun bir projenin sonucunda da 52 dakikalık bir film çıktı ortaya” dedi.

ROMA FİLM FESTİVALİNDE GÖSTERİLECEK
Filmin Çanakkale’de gösterime dair bir teklif gelmediğini belirten Serkan Uslu, “Festivallere başvurduk. Roma Film Festivali kabul etti orada gösterilecek. Hindistan’da birkaç festival ilgileniyor. Kültür Bakanlığının da desteği var” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST