Ekmek 1 buçuk TL oldu!

KALEM Farkıyla...

Ekmek 1 buçuk TL oldu!

Ekmek 1 buçuk TL oldu!

Çanakkale’de ekmeğe yüzde 20 zam geldi; ekmek 1 buçuk lira oldu. Konu hakkında gazetemize konuşan Fırıncılar Odası Başkanı Selahattin İş, gelen zammın nedenini una, mazota, oduna, mayaya, doğalgaza ve elektriğe gelen zam olduğunu belirterek; “Fırıncılar bu kadar dayanabildi. Fırınları kapatmaktansa bir fiyat verdik” dedi…

Çanakkale’de 2017 yılından beri 1 lira 25 kuruşa satılan ekmeğe dün itibariyle yüzde 20 zam geldi. Gelen zam sonrasında ekmek, 1 lira 50 kuruş oldu. Gazetemize konu hakkında konuşan Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin İş, zammın nedeninin una, mazota, oduna, mayaya, doğalgaza ve elektriğe gelen zamlar olduğunu ifade etti. Fırıncıların isyan noktasına geldiğini belirten İş, fırıncıların ilk olarak ekmek fiyatının 1 lira 75 kuruş olmasını istediğini ancak Oda olarak bu talebin reddedildiğini dile getirdi.

İş: “Fırınları kapatmaktansa bir fiyat verdik”

İş yaptığı konuşmada şunları söyledi; “26 aydan beri ekmek fiyatı verilmiyor. 31 Ocak 2017 tarife alınmış 250 gram ekmek 1 lira 25 kuruş. Bugün verdiğimiz ekmek fiyatı, 250 gram ekmek 1 lira 50 kuruş. Aradan 26 ay zaman geçmiş. Bu 26 ayda un fiyatına yüzde 40, oduna yüzde 43, mayaya yüzde 20, doğalgaza yüzde 48, elektriğe yüzde 50, mazota yüzde 30 zam gelmiş. Bir ekmeğin bugünkü maliyeti 115 kuruş. Eğer kirada verirse 120 kuruş. Gelen zamlar ortada. İnsanların artık dayanacak gücü kalmadı. En son fırıncı isyan etti. Fırınları kapatmaktansa bir fiyat verdik. Önümüzde hepsi belgeli. Fırıncılar ekmek fiyatının 1 lira 75 kuruş olmasını istedi. Biz oda olarak vermedik. Fırıncıların esas talebi 1.75’idi. Biz zam meraklısı değiliz. Ancak fırıncılar 26 aydan beri bu kadar dayanabildi.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST