Emekçi kadınların direnişine sen de katıl

KALEM Farkıyla...

Emekçi kadınların direnişine sen de katıl

Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyünde kadınların kurduğu dernek, muhtara karşı direnişlerini sürdürüyor. Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneği Lokali’ne üye kadınlar şimdi change.org sitesinde bir kampanya başlattı.

Babakale Güzelleştirme Kültür ve Dayanışma Derneğine üye kadınlar, dernek binası önündeki direnişlerini sürdürüyorlar. Sürecin yaklaşık 15 gündür devam ettiğini belirten kadınlar, change.org kampanyasından devam ettiğini duyurdular. Dernekleri için elinden gelenlerini yapacaklarını söyleyen Derneğin Başkanı Şükran Erkan; “10 yıldır hepsine göğüs gerdik ancak son olarak şu anki muhtar Bekir Vargün’un Dernek lokalimizi boşaltmaya zorlaması, daha önce derneğimizde aktif olarak çalışan ve halihazırda üyemiz olan eşi ve bir çok akrabası olan kadına dernekten el çektirerek derneği zayıflatmaya ve ele geçirmeye çalışması, ayrıca suyumuzu ve elektriğimizi kestirmesi bizi çok üzdü. Yılmadık, bu durumda bile yemeklerimizi evlerimizde pişirip getirdik, maalesef suyumuz olmadığından bulaşık yıkama sorun olacağı için servislerimizi plastik tabak ve bardaklarda yapmaya başladık. Vazgeçmediğimizi gören muhtar derneğin bahçesine tadilat bahanesi ile kum ve taş yığdı. Hepsini kenara çektik temizledik, yol açtık ertesi gün yine yığdı. Dışarıdan tankerle su getirdik. Eski bir jeneratör bulduk onunla aydınlatmamızı sağlıyoruz. Maalesef bu şartlarda büyük bir azimle misafirlerimize hizmet etmeye devam ediyoruz. Köyümüze bir çok yönden fayda sağlayan derneğimizle neden bu kadar uğraşıldığını araştırdığımızda ise farklı cevaplar alıyoruz. Bazen bu alanı yıktıracağım, bazen başa geçip tüm kadınları ben çalıştıracağım diyor bazen de başkasına kiraya vereceğim, burası köye iyi gelir getirecek bir yer diyor. Şu anda derneğimiz, muhtarın yıkım talebi ile Il Özel İdare tarafından alınan yıkım kararına iptal davası açmıştır. Bir kaç gün önce mahkeme yıkım talebini ara kararla durdurdu. Her gün yeni bir yıldırma politikası ile karşılaşıyoruz. Oysa dernek olarak birçok etkinlik gerçekleştirdik. Örneğin; sağlık konusunda uzman doktorlar tarafından bilgilendirici toplantılar yaptık. Kadınların KETEM kontrollerini yaptırıp, iki yıl takip ettik. Ev pansiyonculuğu kursu açtık. Sertifikalarını alan kadınlar bugün bu alandan para kazanıyorlar. Dernekte çalışarak kazandığımız paralarla yurt içi ve yurt dışı gezileri yaptık. Anıtkabir, Ankara, Eskişehir, Karadeniz, GAP turu, Gürcistan, Kıbrıs, Midilli Adası ve diğer Yunan adaları gibi. Daha sayamadığım birçok yeri kadınlar kendi emekleriyle kazandıkları paralarla görme ve gezme şansını buldular. Amacımız kadınlarımızı üretime katıp kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlarken, gelirimizin bir kısmı ile köyümüzü güzelleştirmeķ istedik izin verilmedi!!! yaptıklarımız da yok sayıldı. Bu sebeple desteğinize ihtiyacımız var, mücadelemizde yanımızda olacağınızı biliyorum. Sevgiyle kalın” açıklamasında bulundu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST