Engelliler Gününde sorunlar yeniden dile getirildi

KALEM Farkıyla...

Engelliler Gününde sorunlar yeniden dile getirildi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü yapılan tören ile kutlandı. Törende açıklamalarda bulunan Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Baki Şenol rampalara araçlarını park edenlere tepki göstererek, “Dostlar, yapmayın. Biz engelliyiz. O rampalar sizin araba koymanız için yapılmadı oraya. O rampalar biz engellilerin daha rahat edebilmemiz için yapıldı” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dün Cumhuriyet Meydanında yapılan tören ile kutlandı. Törene; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, engelliler derneği temsilcileri ile siyasi ve bürokrasi kesiminden pek çok isim katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından halk oyunları gösterisi ile törene katılanlar keyifli vakit geçirdi. Ardından Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Baki Şenol günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şenol, engellilerin günlük hayatlarında yaşadıkları zorluklardan bahsederek şunları söyledi, “3 Aralık gününde bir arada olmamızın sebebi yaşamış olduğumuz sıkıntılarımızı birebir yetkililere iletmektir. Farkındalık oluşturmak için bir aradayız. O nedenle yaşamış olduğumuz sıkıntılar var.Belediyemizin verdiği hizmetlerde bizlerin yararına çok güzel gelişmeler var. Bu hizmetlerin veren Belediye Başkanımıza ve personeline çok teşekkür ediyoruz. Hizmet geliyor güzel ama hizmetleri sabote edenler de var. Yaşadığımız ortamlarda Çanakkale ilimizin her tarafında her ne kadar engeller kaldırılıyorsa da bunu yanına koymak için bazı yarışan kişiler var. Ben görme engelliyim. Görme engellilerin yaşadığı engeller şudur; yapılan çizgilerde yaşadığımız sıkıntılar. Nedir bu sıkıntılar? Çizgilerin üzerine araba park ediyorlar, artı motosiklet, bisiklet koyuyorlar. Ben onlara soruyorum, siz de bizler gibi olsaydınız acaba araba park eder miydiniz? Bisiklet, motosiklet koyar mıydınız? Kaldırımlar yürümek içindir. Kaldırımların çoğunluğunu bize bırakmaları lazım. O nedenle kaldırımlarda da çok rahat değiliz. Bu sıkıntıyı yaşamaktayız. Ben görme engelli birey olarak şunu söylemek istiyorum, kaldırımlarda giderken biz en çok kenar takibi ile kaldırım kenarı takip ederiz. Ya da evlerin veya herhangi bir yapıların kenarlarından duvara vurarak takip ederiz. Gel gör ki 10 cm bir çıkıntıları bile duvarların, biz görme engellilere zarar veriyor. Ben bu zararı bireysel olarak yaşadım. O nedenle bu sıkıntıların ortadan kalması için belediyemize görevler düşüyor” dedi.

HERKES DUYARLI OLSUN
Yürüme engellerin sıkıntılarından da bahseden Şenol, “Belediyemiz kaldırımlar oluşturmuş, rampalar yapmış, bu rampalarda yine arabasını rampaların önüne park eden insanları görüyoruz. Dostlar, yapmayın. Biz engelliyiz. O rampalar sizin araba koymanız için yapılmadı oraya. O rampalar biz engellilerin daha rahat edebilmemiz için yapıldı. O nedenle lütfen herkes duyarlı olsun” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST