ENGELLİLERİN DAHA KISA SÜREDE VE DAHA AZ PRİMLE ERKEN EMEKLİLİK İMKÂNI VAR

KALEM Farkıyla...

ENGELLİLERİN DAHA KISA SÜREDE VE DAHA AZ PRİMLE ERKEN EMEKLİLİK İMKÂNI VAR

ENGELLİLERİN DAHA KISA SÜREDE VE DAHA AZ PRİMLE ERKEN EMEKLİLİK İMKÂNI VAR

Farkındalığın artırılarak, engellilerin sosyal ve ekonomik yönden karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arası “Engelliler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Engellilik yalnızca bir sağlık sorunu olarak görülemez. Bu meselenin hukuki, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla da ele alınması gereklidir. Engellilerin, sosyal ve ekonomik olarak desteklenerek hayat şartlarının iyileştirilmesi, onları geleceğe güvenle bakan yurttaşlar yapmak için ülkemizde engellilere çeşitli pozitif ayrımcılık uygulamaları hayat bulmaktadır. Bu yıl Sosyal Güvenlik Haftası’da 16-22 Mayıs 2022 tarihleri arasında kutlanacak olduğundan biz de yazımızda engellilerin sosyal güvenlik haklarına ilişkin bazı satır başlarını almak istedik.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), engelli vatandaşların tedavisinde ihtiyaç duyduğu; İşitme Cihazı, Protez-Ortez, İşitsel İmplantlar (Koklear implant, Beyin Sapı İmplantı, Orta Kulak İmplantı) gibi tıbbi malzemeleri SUT kapsamında karşılamaktadır. Buna ek olarak yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlarımızın, özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularında diş tedavisi de olabiliyor. Engellilerin istihdamı halinde işverenlere sağlanan sigorta prim teşviki avantajı da yine önemli bir uygulama. Özel sektöre ait iş yerlerinde çalıştırılan engelli sigortalıların, asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hisselerinin tamamı hazineden (yüzde 15.5) karşılanıyor.

Engelli olarak çalışanlara ve sigortalıyken çalışma gücünde kayıp olan vatandaşlara tanınan belki de en önemli avantaj yaş şartı aranmaksızın daha az süre ve primle erken emekli olma imkânı. Engelli emekliliği için doğuştan gelen ya da sonradan meydana gelen en az yüzde 40 ve üzerinde raporu olan 4a (SSK) kapsamındaki kişilerin bu raporları ile vergi indirim belgesi alarak, işe başlama tarihine göre ve engel derecesine göre yaş şartı aranmaksızın prim gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamlayarak emekli olmaları mümkün. Ayrıca engelli sigortalılar, maluliyeti tespiti halinde, malullük aylığı alabilirler. Çalışma gücü kaybı, yüzde 40 ile yüzde 49 arasında ise en az 18 yıl çalışması ve 4680 gün prim ödenmesi halinde yaşlılık aylığı hakkını elde edebiliyor. Yüzde 50 ile yüzde 59 arasında ise en az 16 yıl çalışması ve 4320 gün prim ödenmesi halinde yaşlılık aylığı hakkını elde edebiliyor. Yüzde 60 ve üzeri ise en az 10 yıl çalışması ve 1800 gün prim ödenmesi halinde malullük aylığı hakkını elde edebiliyor.

Çok önemli bir diğer hak ise ağır engelli çocuğu bulunan annelere erken emeklilik hakkı. Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunanların, prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, hem toplam prim ödeme gün sayısına eklenmekte hem de eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden indirilmektedir. Biz de yazımızın engelli kardeşlerimizin sorunları hususunda hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyoruz.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST