Erdener Can adaylığını açıkladı

KALEM Farkıyla...

Erdener Can adaylığını açıkladı

Erdener Can adaylığını açıkladı

Bir dönem AK Parti il başkanlığı görevini yürüten Avukat Erdener Can, dün AK Parti’den belediye başkanlığı aday adaylığını açıkladı. Çanakkale’nin mukaddes bir şehir olduğunu belirten ve iyi bir hizmete tabii tutulması gerektiğini söyleyen Can; “Çanakkale’yi gelin destanlar şehri yapalım. Gelin bu esaretten kurtaralım. Kentin sütüne kara bulut gibi çöken bu yapıya gelin bir son verelim” dedi.
Avukat Erdener Can, dün AK Parti’den belediye başkanlığı aday adaylığını açıkladı. AK Parti İl Binası’nda gerçekleşen adaylık başvurusunda, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, eski dönem siyaset arkadaşları ve ailesiyle birlikte objektiflere poz veren Erdener Can, ilk önce aday adaylık sürecini aktardı. Çanakkale’de 2012 yılından bu yana AK Parti ailesinde hizmet verdiğini söyleyen Can; “Niye aday oldum. Ben Çanakkale’yi çok seviyorum. Ben Çanakkale için çok üzülüyorum. Burada bulunan herkes, geldiğimiz noktada Çanakkale için çok üzülüyor. Adeta hizmeti geçtik, Çanakkale’de yaşamak bir eziyet haline geldi. Dünya markası bir şehirde yaşıyoruz. Bırakın Türkiye’yi dünya markası bir şehir Çanakkale. Devletimiz tarihi alanda bir şeyler yapmaya çalışıyor. Projeler üretiyor, restorasyonlar yapıyor. Milyonlarca insanı buraya getirmeye çalışıyor. Troya’yı ayağa kaldırdılar. 2018 yılı bildiğiniz gibi Troya yılı ilan edildi. Devletimiz bunları yaparken, Çanakkale Merkez maalesef dış dünyaya kapılarını kapadı. Çanakkale Merkezde iki büyük destanımızla ilgili tek bir emare bile yok. Neredeyse hiç buraya insanlar gelmesin diye bir çaba var. Dışarıdan misafirler geldiğinde Aynalı Çarşıya götürüyoruz, adeta insanlar şok geçiriyor. Çok uzman değilim ama Aynalı Çarşı’da bir şeyler eksik. Tarihi bir kimlik eksik. Örneğin bir köşeye simülasyon yapılamaz mı? Bir köşede savaşın görüntüleri verilemez mi? Belli saatlerde 1915 kıyafeti asker nöbet değişimi yapamaz mı? Dünyanın her yerinde böyle seremoniler var. Ama Çanakkale merkezde bunlarla ilgili hiçbir çalışma yok. Dünyanın her ülkesinde gelir getiren en önemli kalemi turizm. Adeta tarihi alana Troya’ya gelen merkeze gelmesin diye uğraşıyoruz” dedi.

“BİZ ATALARIMIZA BORÇLUYUZ”
Çanakkale’nin mukaddes bir şehir olduğunun altını çizen Can, konuşmasının devamında;”Hadi turizmi bir kenara bırakalım, Çanakkale mukaddes bir şehir. Türkiye Cumhuriyetinin temeli Çanakkale’de atıldı. 250 bin şehidin kanıyla atıldı. Vatan kalbinin attığı yer Çanakkale. Ama Merkezde bununla ilgili hiçbir şey yok. Ben ölene kadar Çanakkale Ruhunu haykırmaya devam edeceğim. Çanakkale’yi gelin destanlar şehri yapalım. Çanakkale sokaklarını ilmek ilmek işleyelim. Hep beraber yapalım. Vatan kalbinin attığı Çanakkale’de biz atalarımıza borçluyuz. 14, 15 yaşındaki çocuklar şehit olmak için buraya geldiler. Gelin Çanakkale ruhunu merkezde, tekrar yeşertelim. 250 bin şehidimizi, Mustafa Kemalleri Çanakkale kotasında onların ruhunu yeşertelim. Bu şehri kültür ve sanat şehri yapalım. Türkiye’nin okur yazar oranı en yüksek şehri Çanakkale. Ama tiyatrosu yok. Tiyatrolar sahnelensin, müzisyenler kültür merkezinde mesleğini icra etsin. Ressamlar sokakları boyasın. Çanakkale’nin sokaklarını resmetsinler. Hatta çocuklarımızla gelişi güzel resim yapsınlar. Biz çocuklarımıza soruyor muyuz? Nasıl bir şehirde yaşamak istediklerini. Büyüklerin bile kendi ihtiyacını karşılayamadığı bizler bile bıkkınlık içindeyken, çocuklarımıza maalesef sıra gelmiyor. Gelin bisiklet yolları yapalım. Gerçeğinden yapalım ama çakmasından değil. Gelin Sarıçayı temizleyelim Venedik’e çevirelim. Restore edelim. Çok mu zor? İstanbul’da denizin altından tüneller geçiriliyorken, Sarıçayı temizlemek herhalde o kadar zor değildir. Bunları yapabilmek için, hayallerimizin heyecanımızın olması lazım. Benim hayallerim var, heyecanım var. Gelin bunları beraber yapalım. Gelin bu şehri esaretten kurtaralım. Çanakkale’nin üstüne kara bulut gibi çöken hizmetsizliği adeta bize kader diye yaşatan, kendi partisine bile kara bulut gibi çöken bu yapıya bir son verelim. Beraber Çanakkale’yi bu esaretten kurtaralım” ifadelerine yer verdi.

“BU SEÇİM ÇANAKKALE’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEKTİR”
Erdener Can’ı adaylık başvurusu adına tebrik eden AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız ise, burada yaptığı açıklamada seçimlerde AK Parti’nin iddialı olduğunu belirterek; “Hayırlara vesile olsun. Biz bu seçimde iddialıyız. AK Partinin kaderi değişecekse, Çanakkale’nin kaderi değişecekse o seçim bu seçimdir arkadaşlar. Bugün mevcut belediye başkanı Ülgür Gökhan’da aday adaylığı başvurusunu yaptı. Ne dedi diye dinledim. Borcum var dedi. Evet Çanakkale’ye borcu var, Çanakkale’nin kaybeden yıllarına borcu var. Ülgür Gökhan 16 yıldır belediye başkanı, 16 yıldır ödenmeyen borç ödenmez arkadaş. Dedi ki ben bu işi biliyorum. Ülgür Gökhan’ın mesleğini bilen var mı? Ülgür Gökhan benzin istasyonu işletmecisi. Benzin istasyonu ne durumda haberiniz var mı? 8 ayda 1 milyon 50 bin TL zarar etmiş. Ben bu işi biliyorum diyor. Ya senin en iyi bildiğin iş, istasyon işletmeciliği ve kirası olmayan istasyona bir milyon 50 bin TL zarar ettirtmişin. Golf çay bahçesi. Kültür dediğimiz Türkan saylan tesisi. Güzelyalı tesisleri. Hepsi topladığınız zaman 2 milyon 260 bin zarar ettirmiş arkadaş. Gökhan iş, miş bilmiyor. Ama bir şeyi de doğru söyledi bugün hakkını yemeyeceğim. Dedi ki her şey değişiyor. Evet, her şey değişiyor. Ülgür Gökhan’da değişecek, Çanakkale’yi hizmetsizliğe mahkum eden, adına belediye grubu diyen Ülgür Gökhan’ında bizzat başkanlığını yaptığı bu grupta değişecek. Çanakkale’yi inşallah 31 Marttan itibaren AK Parti yönetecek. Çanakkale’yi Çanakkaleliler yönetecek” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST