Evrilen Medya

KALEM Farkıyla...

Evrilen Medya

Evrilen Medya

Bir zamanlar bir kahvehanede, adamın biri bir şeyler söyler ve kimse inanmaz dediklerine. O da göğsünü gererek “bu dediğimi ben bir yerlerimden uydurmadım ki, televizyondan öğrendim” der. Ve herkes şeksiz şüphesiz adamın dediklerine inanır. Ya da inanıverirdi.
Hoş hala inananlar yok değil. Örneğin, babamın “ajansları” dinlediği kanal aynı ve o ne derse doğru. Sen ondan doğrusunu mu bileceksin dediğini bile duydum.
TV kanallarının, hatta yazılı medyanın neredeyse tamamına yakınının iktidar partisine veya yandaşlarına ait olduğunu bilmiyor. Belki de bu onu hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Algısıyla istendiği gibi oynanabilir. Bununla birlikte, rey hakkı halen saklı.
Şimdi gelelim yeni nesle. Hani şu “generation next” dedikleri. Onlar başka… Söylenen her şeye inanmak bir yana, doğruluğu şüphe götürmeyen bir şeye bile komplo ihtimaliyle hatta paranoyakça bakıyorlar. Sorgulamak onlara göre oldukça tabi. Şüphesiz doğrusu da bu, olması gereken de… Alt metin okuması yapabiliyorlar.
Yaşları ne kadar genç ya da küçük olursa olsun, zekice ve alttan alta istihza ile konuşuyorlar. Tabiri caizse, kendilerinden yaşça epey büyük birini bile sözleriyle olduğu yere oturtuyorlar.
Hal böyle olunca, mevcut nesle göre medya da değişmekte. Onların ihtiyaçlarına göre daha da değişecek, şekillenecek. Kısıtlamaların, kotaların, sansürün olmadığı internet dünyasından (bizde sansürler internete de uygulanmaya çalışılıyor) alınan ya da alınabilecek bilgiler daha çeşitli ve alternatifli. TV mi? Evet ona da paralı internet kanalından ulaşabiliyorsunuz.
Teknolojinin, medyanın son geldiği yer burası olduğu halde, teknolojinin ve medyanın son geldiği yeri yani kendini bile eleştiren, acımasızca ortaya serimleyen diziler var. Elbette Black Mirror gibilerden söz ediyorum. Özel video kanallarında ne görmek, hangi konu ile alakalı izlemeler yapmak istiyorsanız onu bulmanız mümkün.
Yani bildiğiniz TV’nin size verdiği, dayattığı, şartladığı, manipüle ettiği barbarcasına yayınları izlemenize gerek yok. En azından zorunda değilsiniz.
Devlet kanalında yayınlananı, herhangi bir devlet dairesinin kapısındaymışçasına, sorgusuz sualsiz kabul etmeliyim diye düşünen halk artık değişiyor.
Hadi bakalım şimdi ne yapacaksınız?
Korkmayın.
Yapacağınız çok basit.
Şeffaf olacaksınız. Dürüst olacaksınız. Talep eden evrildikçe siz de evrilmek durumundasınız.

Düşünceleriniz...

Ahmet Sayar

Ahmet Sayar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST