Gıybet Üzerine

KALEM Farkıyla...

Gıybet Üzerine

Gıybet Üzerine

“Gıybet” kelimesi “gıyabında” kelimesinden geliyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan buna bir yaklaşım getirdi; “EmpatikGıybet”. Yani “söylediğin şeyleri hakkında konuştuğun kişi, duyduğu zaman rahatsız olmuyorsa, memnun oluyorsa, onaylıyorsa bu gıybet olmuyor.” diyor. Empatik gıybet, kendisine göre, dostluk duygularını da artırıyor. Söylenen söz doğruysa gıybet oluyor, değilse iftira oluyor.

 

BELEDİYELER EDEBİYATÇI LAZIM

Çanakkale genelinde belediyelerin çalışmalarını yakından inceliyorum. Bazı belediyeler söylem, dilbilgisi, imla vb. açılardan bariz şekilde hatalar yapıyor. Mesela ilan panolarında yayınladıkları reklamlar, internet sitelerinde yaptıkları paylaşımlar, başkanların mesajları  hatalarla dolu. Naçizane önerim bu konuya önem vermeleridir. Nihayetinde bu şehir Türk Dil Kurumu’nun ilk başkanını çıkaran şehir Çanakkale’dir.

KODUMUZDA KONUŞMAK VAR

Bilimsel çalışmalar insanın konuşmayı öğrenmesinin, paylaşma eğiliminden doğduğunu belirtir. Genetiğimizde bu var. Böylelikle sözcükler, böylelikle dil üretildi. İnsan, genetik olarak tek başına yaşamaya kodlanmamış.Dolayısıyla sosyal bir dokunun parçası olması lazım. İnsan konuştukça haz alıyor. İnsan kendi hakkında takdir onay övgü sözlerini duyduğu zaman, biriyle oturup sıcak ilişki kurduğu zaman beyin mutluluk hormonu salgılıyor.

 

DÜN BİR HATİBİN ÖLÜM YILDÖNÜMÜYDÜ

O kişi Hamdullah Suphi Tanrıöver’dir. 10 Haziran 1966 ölüm yıldönümüdür. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaptığı coşkulu hitâbetlerle tanınan, Türkçü bir şair, yazar ve siyaset adamıdır.Ayasofya Rüştiyesi’ndehitâbet dersleri vermiştir. Doğuştan, kendine özgü bir hitâbet yeteneği vardı. Sesi berrak ve ahenkli, ifâdesi heyecanlı ve sürekleyici idi. İstanbul’un işgali sırasında, Sultanahmet Meydanı ve diğer yerlerde, işgalci güçlere karşı yapılan açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarla tanındı.Yıllar sonra,Mustafa Kemal Paşa, kendisine hediye ettiği bir fotoğrafının altına şunları yazacaktı: “Nutuklarını, yalnız fikir değil, aynı zamanda şiir ve müzik olarak dinlediğim kardeşim Hamdullah Suphi’ye” TBMM kürsüsünde hitâbet sanatının en etkin örneklerini verdi. Tanrıöver,konuşmalarından seçmeleri, “Dağ Yolu (1928)” ve “Günebakan (1929)” adlı kitaplarında yayınlamıştır

 

TEHLİKELİ BİR İCAT

 

Yapay zeka teknolojisi, gerçek ve sahte arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. ABD’nin Stanford Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri yapay zeka ile videolar üzerinde oynadı. Kişilerin sözleri, bilgisayarla değiştirilerek montajlandı. Sahte videoları gerçeğinden ayırt etmekse neredeyse imkansız.

 

 

SENİNLE 1 DAKİKA

TBMM Genel Kurulu’nda her türlü imkânı zorlayarak söz almaya çalışan milletvekillerinin son dönem başvurduğu en etkili yöntemlerden birisi, oturumu yöneten Meclis Başkanvekili tarafından, gündem dışı konuşmaların ardından sisteme giriş yapan 15-20 milletvekiline oturdukları yerden konuşmak üzere verilen ‘1 dakika’lık süreler. Vekiller, kendilerine verilen bu ‘1 dakika’lık konuşmalarla, istedikleri herhangi bir konuyu hızlı şekilde ifade ederek görüşlerini aktarabiliyor. Sisteme girmeyi başaramayan vekiller, tecrübeli isimlerden işin incelikleri ve başarı için ‘tüyo’ almaya çalışıyor.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

“Atatürk’ün Nutuk’unda 10 bin 600 cümle var. Başkalarından aldığı cümleler değil bunlar. Sadece bunlardan kılı kırk yararak üç cümlesinde anlatım bozukluğu tespit edebildik. Bunlar da özne ve yüklem uyumsuzluğuydu. Kitapta yanlış mı yazıldı, onu bilemiyoruz.”  Doç Dr. Muhsine Börekçi

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST