Güneşhan’dan 2018 yılı değerlendirmesi

KALEM Farkıyla...

Güneşhan’dan 2018 yılı değerlendirmesi

Güneşhan’dan 2018 yılı değerlendirmesi

CHP İl yönetimi dün il binasında 2018 yılı değerlendirmesinde bulundu. Açıklamayı CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan gerçekleştirdi. Güneşhan’ın açıklamalarından başlıklar ise şöyle;

EN ÖNEMLİ OLAY ERKEN SEÇİM
2018 yılının en önemli olaylarından biri 2019 Kasım ayında yapılması gereken Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erken bir seçimle baskın bir seçimle 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmış olmasıdır. Oysa Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan “erken seçim talebinde bulunmak vatana ihanettir erken seçim ekonomiye darbedir” demişti.24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucu Türkiye 1876- 1.Meşrutiyet ile başlayan parlamenter sistem deneyimini terk ederek tüm yetkilerin yani Yasama, Yürütme ve Yargının bir kişinin elinde toplandığı çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı olan Kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kalkması ile sonuçlanmıştır. 23 Nisan 1920 yılında Egemenlik saraydan alınıp kayıtsız şartsız millete verilmişti. Kayıtsız şartsız milletin olan egemenlik maalesef tekrar saraya verilmiştir. Devlet yönetiminde olması gereken denge ve denetleme kurumları fiilen ortadan kalkmıştır.

CİDDİ EKONOMİK KRİZ
Ülkemiz 2018 yılında çok ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalmıştır ve bu kriz halen devam etmektedir. 16 yıllık AKP iktidarı sonucunda Türkiye Cumhuriyeti ekonomik bağımsızlığını kaybetmiştir. 16 yıllık AKP iktidarının sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisi bir avuç tefeciye teslim edilmiştir. Vatandaş, Esnaf, Çiftçi, Sanayici, yani herkes ve devlette borç batağındadır.2018 ilk dokuz ayında Londra’daki bir avuç tefeci, faiz lobisine ödenen para 9.724.000.000 milyon dolardır. 16 yıllık AKP iktidarında ise 159 milyar dolardır.

ESNAF KAN AĞLIYOR
2006 yılında bir tarım kanunu çıktı buna göre her yıl gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’i kadar çiftçiye destek verilmesi gerekiyordu ama hiçbir yıl bu tam yüzde 1 oranında verilmedi 12 yıllık ak AKP döneminde çiftçinin bu iktidardan 154 milyar alacağı var bunlar verilseydi ne canlı hayvan ithalatı ne saman ithalatı ne de mercimek İthalatı olurdu.Esnaf bugün kan ağlıyor dükkân kirasını ödeyemeyecek durumdadırlar. Yıllardır babalarından kalma dükkanları çalıştıranlar bugün teker teker kapatmak zorunda kalıyorlar.Vatandaşlarımız perişan. AKP iktidarı döneminde vatandaşın borcu 79 kat arttı. Vatandaşımızın toplam borcu 522 milyar TL’dir. Vatandaşımız borç batağındadır. Vatandaşımız bugün nefes alamamaktadır. Tüketici kredisi borçlarındaki artış 229 kat arttı. Yani iktidara geldi 56 milyon olan tüketici kredisi borçları şimdi 12 milyar 233 milyar TL.

ÇOCUKLARIMIZ DENEK OLARAK KULLANILDI
16 yıllık AKP iktidarı sonucunda eğitim sistemimiz yazboz tahtası haline gelmiştir tam 11 sefer eğitim sistemi değiştirilmiştir.Çocuklarımız bir denek olarak kullanmıştır.Özellikle üniversitelerimizde eğitim kalitesi dünya standartlarının çok çok altındadır.Bugün dünya da ilk 500 üniversite içinde tek bir üniversitemiz bile yoktur. Bugün üniversitelerimizde öğretim görevlileri bilimsel çalışmalarına göre değil, iktidara yakınlıklarına göre görev yapmaktadırlar.Çanakkale olarak da biz böyle bir meczup öğretim üyesi “1924 yılında camiler kapatıldı, Çanakkale ve Bursa’da genel ev olarak kullanılan camiler var” dedi.Uzay bilimleri dekanı kadın adaylara oy vermeyeceğini söyledi.

ŞEHİT YAKINLARI ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR
Bugün şehit yakınları ve gazilerimiz arasında bile ayrımcılık yapılmaktadır. Güvenlik güçlerimiz çok zor şartlar altında, karda, kışta -30 derecede vatanımızı korumak için terörle mücadele ederken şehit oluyorlar. 15 Temmuz Şehitleri de bizim şehitlerimizdir. Ama bu şehitlerimiz arasında niçin ayrımcılık yapılmaktadır. Seçim döneminde hem bizler hem de AKP, Güvenlik Güçleri, Öğretmenler, Sağlık çalışanları, Din görevlilerine 3600 ek gösterge vereceklerini söylediler ama maalesef bunları gerçekleştirmediler. Geçtiğimiz gün İYİ parti bir yasa önergesi verdi ama AKP ve MHP’ye oylarıyla reddedildi.2018 yılında da dış politikada izlenen yanlış politikalar sonucu ülkemizin itibarı uluslararası arenada yerle bir olmuştur. Özellikle yanlış Suriye politikası sonucunda Türkiye Suriye bataklığının içine iyice çekilmeye çalışılmıştır. 2011 yılında 15 gün içerisinde Şam Emevi Camisinde cuma namazını kılmayı hayal edenlerin bugün ülkeyi ne hale getirdikleri apaçık ortadadır.

BU HUKUK SKANDALLARI SÖMÜRGE DEVLETLERİNDE BİLE YOKTUR
Papaz Brunson biliyorsunuz Trump istedi teslim edildi.11 Ocak 2018 muhtarlar toplantısında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan aynen şunları demişti “Bu fakir bu görevde olduğu sürece o teröristi alamazsın” demişti. Merkel tutuklu gazeteciyi verin dedi, bir gecede iddianame hazırlandı, ertesi gün yargılandı ve serbest bırakıldı. Uçak havaalanından havalanır havalanmaz da bir başka mahkeme tutuklama kararı verdi. Macron istedi diye yine gazeteci serbest bırakıldı. Bu hukuk skandalları sömürge devletlerinde bile yoktur. Macron İstiyor diye, Trump istiyor diye Merkel istiyor diye serbest bırakılıyorlar teslim ediliyorlar.

HERHANGİ BİR SUÇ UNSURU YOK
Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz dönemde Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ve AKP Belediye meclis üyesi Tülay Ömercioğlu arasında bir siyasi tartışma meydana gelmişti. Ancak AKP’li arkadaşlar yanlış bilgiler aktararak Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ı da işe atlatmışlardır. Konu ulusal basınada yansımıştı. AKP yönetimi daha sonra da, Cumhuriyet Savcılığına başkanımız hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardır. Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma izni verilmesi için İçişleri Bakanlığı’na başvurmuştur. İçişleri Bakanlığıda içeriğine tam olarak bakmadan siyasi olarak değerlendirip soruşturma izni vermiştir. Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan da bu soruşturma izninin iptali için Danıştay’a itiraz etmiştir. Danıştay 1. Daire yapmış olduğu incelemelerden sonra soruşturma izni iptal etmiştir. Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ile Tülay Ömercioğlu arasında geçen diyalogda herhangi bir hakaret herhangi bir suç unsuru olmadığına karar vererek ve soruşturma iznine gerek olmadığını belirtmektedir.
Güneşhan açıklamalarını, “Yine bize ait olmayan ve yeni kazanacağımız belediyeler de hiç kimsenin işi ile, ekmeği ile, aşı aile oynanmayacaktır. Onların haklarını sonuna kadar koruyacağız” diyerek bitirdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST