Hikâyeniz Olsun

KALEM Farkıyla...

Hikâyeniz Olsun

Hikâyeniz Olsun

Walter Fischer’ın Anlatı Paradigması Teorisi, hikâyenin önemine dikkat çekmekte, iletişimdeki kıymetini vurgulamaktadır. Topluluk önünde yapılan konuşmalara ya da birebir de yapılan konuşmalara bakıldığında her kim etkili bir hikâye buluyor ve etkili anlatabiliyorsa o unutulmaz oluyor. Çünkü sözler akıldan daha öteye duygulara böyle geçiyor. Nörobilimciler de hikâye anlatımının önemine dikkat çekiyor. Aristoteles, Retorik adlı eserinde bunu binlerce yıl önce ifade ediyor. O halde sizlerin de bir hikâyesi ve onu iyi anlatacak bir yöntemi olsun.

BILDIRCIN YUMURTASI

Ses sanatçıları tarafından çokça tercih edilen bıldırcın yumurtası, gırtlak bölgesini yumuşatmasının yanı sıra, ses telleri üzerinde de onarıcı etkiye sahip. BU sebeple tüketilmesinde fayda var. Yanı sıra akut bronşit, üst solunum ve akciğer enfeksiyonları gibi sorunlarda iltihap sökücü özelliğe sahip olan bıldırcın yumurtasının, aynı zamanda balgam sökücü özelliği de bulunuyor. Şüphesiz faydası bu kadar değil ama konuşmaya direkt ya da dolaylı katkıları bunlardır.

 

LAFI GEDİĞİNE KOYMAK 

Roma İmparatoru Augustus’a kendisini çok benzeyen Yunanlı bir genç takdim etmişler.

Gencin kendisine bu kadar çok benzediğini göre imparator, ona, annesinin eskiden Roma’ya hiç gelip gelmediğini sormuş.

Ağustosun demek istediğini anlamakta gecikmeyen genç şunu demiş.

  • Annem gelmezdi ama babam sık sık Roma’ya gelirdi.

 

GÖRMÜYOR, DUYMUYOR AMA HARİKA KONUŞUYOR

Amerikalı kadın yazar Helen Keller’in görme ve işitme özürlü olmasına karşın kendisini bir yazar ve hatip olarak yetiştirmeyi başaran ve insan iradesinin simgesi olarak saygı gören bir insan olduğunu biliyor muydunuz?

 

TOPLULUĞA KONUŞMADAN ÖNE OKUNMALI

Dünyanın En İyi Beyinlerine Göre Topluluk Önünde Konuşmanın 9 Sırrı bu çalışmada. Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün dünyada artarak sürüyor. “Paylaşmaya değer fikirler” sloganıyla anılan, insanları bu denli etkileyen 18 dakikalık TED konuşmaları internette 4 milyardan fazla izlendi. Peki niçin? Bu kadar çok insanı bu kadar etkileyen konuşmaların sırrı ne? Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek? Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil. Carmine Gallo’nun, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabı, 100’den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED’in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor. 280 sayfalık bu çalışmayı okumanızı öneririm. Ben çok beğendim.

SÖZ VE ERDEM

İnsan sözlerini ölçülü ve düşünerek sarf etmeli ve gereğini yapmalı. Sonunu hesap etmeden konuşmak, sözün arkasında durmamak maalesef bizim toplumumuzda artık kronik bir durum aldı. Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama, seçim kampanyası sırasında halkın tepki gösterdiği Okinava’daki ABD’ye ait askeri üssü kaldırma sözlerini yerine getirmemesi üzerine 2010 yılında istifa etmişti. Bizim de bu seviyeye eriştiğimiz günleri ve yöneticileri diliyorum.

 

İRONİ YAPMAK

Tanınmış Alman viyolonisti Grünfeld hususi bir davette keman çalıyordu. Davetliler arasında bulunan bir komedi yazarı da durmadan yanındakilere çene çalıyor, ara sıra bulunduğu yeri unutup gevrek gevrek kahkahalar atıyordu.

Fena halde öfkelenen müzisyen bir aralık dayanamadı yazara yaklaşarak:

-Gülmeseniz iyi edersiniz. Ben sizin komedilerinize gülüyormuyum?

 

GÜNÜN SÖZÜ

“Ruhsuz hitabet olmaz.”

Çiçero

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST