”Hizmet kim? Adres neresi? Hepiniz biliyorsunuz…”

KALEM Farkıyla...

”Hizmet kim? Adres neresi? Hepiniz biliyorsunuz…”

Ayvacık’ta TOKİ tarafından yapılan konutların çekilişinde konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Her 10 kilometrede bir ayrı bir hatıramız var. Hizmet kim? Adres neresi? Hepiniz biliyorsunuz” dedi.

Ayvacık’ta TOKİ tarafından yapılan 157 konutun 110 tanesinin çekiliş töreni dün Ayvacık Kültür Merkezinde yapıldı. Çekilişe AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ile çok sayıda davetli katıldı. Çekilişte açıklamalarda bulunan Turan Ayvacık’ta bulunmaktan ayrı bir mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi, “Tarihsel konumu, tarihi hatıraları, coğrafi konumu, uluslararası markaları değerlendirildiğinde Bu bölgenin kıymetini bilmeyen yok. Son dönemdeki gelişimi zaten bambaşka. Asya’nın en Batı’sı Babakale buralarda, Assos buralarda, tarım, zeytin buralarda. Her alanda farklı bir değerden bahsediyoruz. Bugün burada toplanmamızın asıl amacı biz her imkanda bu güzel ilçemizin muhtarları ile teşkilatları ile bir arada olmak istiyoruz. Ama bugünkü özel anlamda da devletimizin önemli kurumlarından TOKİ’nin bu bölgeye yapmış olduğu yatırımların bir basamağını daha çıkıyoruz. Daha önce benzer çalışmalar yapılmıştı. Bugün 157 konutun teslimi için bir aradayız. İstiyoruz ki Ayvacık’ımızda çok daha fazla yatırım imkanı
bulunsun.”

TOKİ YATIRIMLARINI ARTIRARAK DEVAM ETTİRELİM
Turan açıklamalarının devamında, “TOKİ deyince eski yıllarda çok katlı binalar, yaşam şartlarının zor olduğu binalar akla gelirdi. Hamdolsun şimdi ise TOKİ deyince çevre ile uyumlu kendi coğrafi standartlarına uyan farklı bir mimari proje örneği ortaya çıkmaya başladı. Yukarıköy ve civarı köylerde yapılan evlerimizin tek katlı olduğunu, hayvancılığa tarıma ilişkin çalışan insanlarımızın da mutlu bir şekilde yaşayacağı bir ortam olduğunu da gördük. Daha makul, daha yaşanır daha yatay mimariye ilişkin adımlar atıldığını çok büyük keyifle gördük. İstiyoruz ki Sayın Başkanımızın da öncülüğünde TOKİ yatırımlarının artarak devamını beraber sağlayalım. Burası tarihi dokusu kadar tarım ve hayvancılıkta da çok kıymetli bir yer. Ayvacık; zeytin ve diğer yan ürünleri değerlendirildiğinde bölgenin tarım ve hayvancılığını yapıldığı önemli yerlerden bir tanesi. Bu coğrafyada tarım ayağa kalksın diye ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Dünyanın en iddiaları ülkelerinde hangi politika varsa, onu değerlendirip yerelleştirip bu coğrafyada olmasını istiyoruz. Eski yıllarda mazot desteği yoktu, güve desteği yoktu, tarım teşviki yoktu” dedi.

82 KİLOMETRE ASFALT DÖKTÜK
Bölgenin markası olacak olan kruvaziyer limanının temellerinin hazırlıklarının devam ettiğini belirten Turan, “Küçükkuyu’muzun rampaları devam ediyor. Bu bölgeyi ayağa kaldıracak olan birçok hususun çok büyük bir keyifle takibini yapmaya çalışıyoruz. Assos bölgenin en kıymetli alanlarından bir tanesi. UNESCO’nun biliyorsunuz geçici kültür mirasına eklenmişti geçen sene. İstiyoruz ki temel alt yapı çalışmalarını yapalım, dünyanın kalıcı kültür mirasları arasına girsin. Assos diye bir gerçek var. Ayvacık sadece kendisi ile ilgili değil; çevre, belde, ilçelere de öncülük yaparak katı atık başta olmak üzere, çöp toplamak, bunu enerjiye çevirmek gibi teknolojik imkanların da olduğu yatırımlara öncülük yaptı. Bu bölgenin köyleri ile ilgili ciddi adımlar ortaya koyduk. Bir defa 18 köyümüzün alt yapı hattını bitirdik. Sadece bu sene 82 km asfalt döktük. Bunlar önceden şehirlerarasında dökülürdü. Artık şehirlerarasına dökülen asfalt köylere dökülüyor. Bir derdimiz var bin dermana değişmeyiz. Bu millete hizmet etmekten şeref duyuyoruz” dedi.

ÇANAKKALE’NİN KÖYLERİ İÇİN 10 MİLYONLUK YATIRIM
Özel İdareye Çanakkale’nin köylerine yol yapılması için 10 milyon para geldiğini aktaran Turan sözlerine şöyle devam etti, “Dünyanın en uzun köprüsü Çanakkale’ye yapılıyor. Oradan çıktık, Troya bölgesine geldik. Troya 2018’de o bölgenin turizmcisi, otelcisine büyük imkan sağladı. Müzemiz bitti. Sırf bu sene 650 bin turist geldi Troya’ya ki daha yeni başlıyoruz. Devam ettik Bayramiç’te Mehmet Akif Ersoy’un evinin tabelasını gördük. Devam ettik Ezine Gıda OSB’sinin tabelasını gördük. Devam ettik TOKİ’nin çekilişini yapıyoruz. Şunu demek istiyorum; her 10 kilometrede bir ayrı bir hatıramız var. Hizmet kim? Adres neresi? Hepiniz biliyorsunuz” Açıklamaların ardından Turan konutların çekilişini yapan ilk isim oldu.

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST