İlk kitaplarına kavuştular

KALEM Farkıyla...

İlk kitaplarına kavuştular

İlk kitaplarına kavuştular

Türkiye’de çocuklara doğumdan itibaren kitap okumanın önemini anlatmak ve evinde kitap olmayan çocuklara ilk kitaplarını hediye etmek amacıyla Prof. Dr. Selçuk Şirin tarafından başlatılan “1 milyon kitap” isimli sosyal girişim projesine Çanakkale Belediyesi de destek verdi. 0-3 yaş arasındaki 110 çocuk, ‘Okusunlar da büyüsünler’ sloganı ile bugün saat 15:00’da Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisi Ercan Adsız Toplantı Salonu’nda ilk kitaplarına kavuştu.

Nobel Ekonomi Ödüllü James Hackman’e göre geri dönüşü en yüksek yatırım, okul öncesi döneme yapılan yatırım. Bu dönemde düşük gelir grubu gibi dezavantajlı gruplara yapılan yatırımın dönüşü diğer gruplara göre 2 kat daha yüksek oluyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.3 milyon çocuk dünyaya geliyor.

Araştırmalara göre bu çocukların sadece 300 bin kadarının evinde kitap bulunuyor. Diğer bir ifadeyle, Türkiye’de doğan çocukların yaklaşık yüzde 80’i kitap olmayan bir eve gözlerini açıyor. 1 Milyon Kitap Projesi, doğar doğmaz tüm çocukların kitaplarla buluşması amacıyla Prof. Dr. Selçuk Şirin tarafından hayata geçirildi. 1 Milyon Kitap Projesi’ne Çanakkale Belediyesi de Halk Kart sahibi ailelerin çocuklarına kitap dağıtarak destek verdi. 0-3 yaş arasındaki 110 çocuk, ‘Okusunlar da büyüsünler’ sloganı ile dün saat 15:00’da Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisi Ercan Adsız Toplantı Salonu’nda ilk kitaplarına kavuştu.

Kitap dağıtım etkinliğinde konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Çocuklar 0 yaştan itibaren eğitim alır. Yeter ki biz ona verelim. Çocuğun resimli kitap alıp kurcalaması bile beyinsel gelişimine çok büyük etkisi var. Çocuk çok güzel algılar. Sıfır beyindir çünkü. Bu kitap meselesine Selçuk Şirin’in taktığı gibi ben de taktım. 1 milyon kitap projesinden kitaplarımızı satın aldık. Sizlere bugün bu kitaplar dağıtılacak. Yeni doğan çocuklara hediye paketi veriyor belediyemiz, o setin içine de kitap koyacağız. Bir alışkanlık yaratılsın, çocuklar kitapla tanışsın” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST