İlker Yurttaş yazdı.. 7 adımda kız tavlama sanatı (!)

KALEM Farkıyla...

İlker Yurttaş yazdı.. 7 adımda kız tavlama sanatı (!)

İlker Yurttaş yazdı.. 7 adımda kız tavlama sanatı (!)

Ara ara yazıyorum..
Bu gün de bir iki fikri paylaşmak istiyorum.
Almak isteyen, hıımm neden olmasın diyen siyasetçilere katkım olsun..
BiR:
Raylı sistemi unut. Bu hem maliyetli, hem zaman alan bir iş. Bu nedenle eğer Belediye Başkanlığı koltuğuna ben oturursam diyen adaylarımıza önerim, kardeşim elektrikli otobüs alın..
Dünya buraya gidiyor. O zaman toplu taşımada kullanmak için mutlaka elektrikli otobüsler almalıyız. Bu hem ekonomik taşıma getirecek hem çevreci bir davranış olacak..ve bu elektrikli otobüsler, günün belli bir saatinde (bu ilan edilecek ve biz bileceğiz) Troia Antik Kentine kadar gitmeli. Troia Antik Kenti artık şehir merkezi ile birlikte düşünülmeli.
iKi:
Çanakkale marka bir şehir. Bu şehre gelip de burada yaşayamam, daraldım gidiyorum diyen neredeyse yok. Peki o zaman. Yıllardır söylerim, bu kez daha güçlü söylüyorum; biraz da galiba zamanı geldi. Derhal sokaklardaki içine her türlü pisliğin atıldığı, mikrop üreten çöp varilleri kaldırılmalı. Sokakta çöp atılacak varil olmamalı. Çöpümüzü mutlaka ayırmalıyız. Bunun için Belediye bir teşvik oluşturmalı. Örneğin, kağıt, cam, plastik gibi geri dönüşümü sağlanabilen atıkları puanla veya parayla satın almalı. Her sokaktan çöp aracı saatinde haftada bir gün geçmeli. O gün ve o saatte hane sahibi çöpünü kapının önüne çıkarmalı.
ÜÇ:
6 ay içinde mutlaka inşaatlarda otopark zorunlu hale gelmeli. Parasını yatırıp otopark yapmama lüksü kesin olarak ortadan kalkmalıdır.
DÖRT:
Depreme hazırlıklı olmak için Cevatpaşa Mahallesinde makul zaman içinde kentsel dönüşüm yapılmalı. Buradaki binalar eski, çürük ve görüntüsü son derece kötü.
BEŞ:
Fevzipaşa gibi özel alanlarda konut yenileme çalışması yapan müteahhitler desteklenmeli. Nasıl olacağını Meclis tartışır ve gerçekçi yolu bulur.
ALTI:
Çanakkale Belediyesi çok hızlı bir şekilde mutlak suretle yoksulu, dara düşen vatandaşı, misafiri ve kimsesizi için minimum 300 adet 1+1 geçici barınma konutları yapmalı. Dayayıp döşemeli. Yoksulumuza, düşkünümüze bu borcumuzdur.
Sosyal Belediyecilik bunu gerektirir. Bu konuda Viyana dünyanın en iyi örneğidir.
YEDi: Askeri Hastaneye kadar olan bölüm (mümkünse o bölge tümüyle boşaltılmalı) sivilleşmeli. Bu hemen olmasa bile hedefler arasına mutlak suretle konulmalıdır. Bu şehrin buna ihtiyacı var. Gelecek kaygısını ortadan kaldırmak için de sivilleşmeden önce mutlaka birinci derece sit ilan edilmeli. Bu altyapı hazır edilmeden burada yapılacak sivilleşme rantı beraberinde getirecektir.
Meraklısına:
Şehirle ilgili fikirlerimiz devam edecek. Gelecek yazılarımızı bu konularda biraz daha yoğunlaştırıp siyasete, adaya ilham olmaya fikir vermeye devam edeceğiz.

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST