İnsan türleri evrimde nereye gidiyor?

KALEM Farkıyla...

İnsan türleri evrimde nereye gidiyor?

İnsan türleri evrimde nereye gidiyor?

Gelecekte insanların nereye gidebileceğini anlamak için geçmişe bakmak.
İnsan türleri için en iyi seçenekleri bulmak amacıyla yıldızları geziyoruz, Dünya’yı araştırıyoruz, okyanusun derinliklerini keşfediyor ve toprağın her santimini geziyoruz. Ama gerçekte bunun neresindeyiz? Gelecekte, insanlar nasıl evrimleşecek? İşte insanların gelecekte nasıl görüneceklerine dair dört olasılık.

İnsanın evrimi ihtimallerinden biri hala gelişmekte olduğumuzdur. Bu teori, dünyadaki yaşamın evrimsel tarihi boyunca, tek bir alanda yaşayan kontrollü bir popülasyonda daha iyi çalıştığını göstermektedir. İnsanlar bu sınırlar içinde değişmezler. New York’taki Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi’nden antropolog olan Ian Tattersall, National Geographic’e özetlediği gibi, insanlar üreme teorisinde de rol oynuyor ; “Melezleme, şimdi potansiyel olarak mutasyonların gen havuzunda oluşma olasılığını çok daha düşük hale getiriyor.”

Ayrıca, tıbbi gelişmeler türlerimizin en zayıflarının bile özelliklerinden vazgeçmeye devam etmelerine izin veriyor. En uygun olanın hayatta kalması, “daha az formda” yaşamaya devam ederse işe yaramaz.
Diğer bir olasılık ise tam tersi: Biz hala değişiyoruz. Bu teoriye göre, çevresel faktörler artık evrimsel değişimin itici gücü değil, gelecekteki evrim yollarını tanımlayan şey haline gelmiştir. İnsanlar şimdi zenginlik ve zekâya dayanarak çiftleşmeyi seçtiğinden, bu hedefleri kolaylaştıran özellikler maksimize edilecektir. Bu, sporcuların çocuklarına bakılarak örneklenebilir. Sporcular daha çekici olma eğilimindedirler ve bu nedenle benzer şekilde çekici arkadaşları seçerek bu özelliklerin çocuklarına geçme ihtimalini arttırırlar. Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde yayımlanan araştırmalar aslında kadınların şu anda evrim geçirdiğini, her nesilde daha da kısa ve dolgun hatlara ulaştığını ortaya çıkardı.

İnsan Vücudu 2.0
Çok fazla teknolojik ilerlemenin şu anda insan vücuduna yönelik olması şaşırtıcı değil. Gen geliştirme ve hatta teknoloji implantları sayesinde, vücutlarımız gelecekte değişim gösterebilir. Aslında bunu amaçlayan ve transhümanizm denilen bir felsefe var. Genetik olarak gelişmiş insanlar, biyonik insanlar, teknoloji ve bunun ilerlemesiyle insani gelişmeyi şekillendirmektedir.

Yıldızlara ulaşmak
Yukarıda bahsedilen, evrim için tek şart diyebiliriz. Kontrollü bir nüfus ve farklı bir yaşam alanı. Bu, dünyadaki insanlar için mevcut olmayabilir, ancak bağımsız alan yaratıp kolonileri gönderdiğimiz an, Darwinist evrimin devam etmesi için mükemmel koşulları yaratıyoruz. Bu da farklı insan türlerinin evrimleşmesini sağlayabilir. Belki de Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick, insanın evrimi ile ilgili tam bir geçmişe ve geleceğe sahipti.

Düşünceleriniz...

Şebnem Özer

Şebnem Özer

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST