‘Jeotermaller masum değil!’(VİDEO)

KALEM Farkıyla...

‘Jeotermaller masum değil!’(VİDEO)

‘Jeotermaller masum değil!’(VİDEO)

Çanakkale JES Dayanışması üyeleri; “Önümüzdeki günlerde de Çanakkale Valiliği’nden randevu talep edeceğiz ve JES arama, işletme ruhsat verilmemesi ve 28 Şubat’taki ihalenin iptali talebimizi ileteceğiz. Ayrıca sesimizin duyulması için de Çanakkale’de bir ortak basın açıklaması düzenleyeceğiz” dediler.

Çanakkale’de 17 jeotermal alanının arama ve işletme ruhsatı amaçlı olarak ihaleye açılması çevreciler tarafından tepkiyle karşılandı. Jeotermal enerjinin sanıldığı kadar masum olmadığını söyleyen Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Bozcaada Forum, Gökçeada Gönüllüleri, İda Dayanışma Derneği ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği üyeleri köyleri gezmeye başladılar. JES Dayanışması oluşturduklarını söyleyen çevre örgütleri, öncelikle JES’den olumsuz etkilendiğini belirten Tuzla Köyü’ne gitti. Burada köylülerle sohbet eden çevreciler imza toplayarak; “Köylüler bize tesislerden gördükleri zararları anlattılar. Etkilenecek köyleri dolaşmaya devam edeceğiz” dediler. Burada ayrıca bir basın açıklaması yapan JES Dayanışması üyeleri, şunları söylediler:

“JES DAYANIŞMASI” OLUŞTURDUK
“Gün geçmiyor ki Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün web sayfasından bir jeotermal arama, işletme projesi duyurusu yayınlanmasın… Çanakkale’nin Ayvacık ve Ezine İlçeleri Jeotermal cennetine dönmeye yolunda hızla ilerliyor. Ne yazık ki, Çanakkale Valiliği tarafından jeotermal enerji santralleri projeleri (JES’ler) arama, işletme projeleri için “ÇED Gerekli Değildir” kararları veriliyor. Geçtiğimiz yıl Gülpınar’da gerçekleştirilmek istenen jeotermal arama projesine karşı Gülpınar Kadınları, Gülpınar Ekolojik Yaşam Derneği öncülüğünde 33 gün nöbet tutmuş ve jeotermal şirketi alanı terk etmek zorunda kalmıştı. Dernek, söz konusu ruhsat ile ilgili olarak “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açmıştı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği olarak, Gülpınar kadınlarını desteklemiş, yanlarında yer almıştık.”

“17 YENİ ALANI İHALE AÇACAK!”
“Hali hazırda verilen arama ve işletme ruhsatları ve Jeotermal firmalarına tahsis edilmiş bulunan yüzbinlerce dönüm alan yetmezmiş gibi şimdi de Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından 28 Şubat’ta Ayvacık, Ezine, Bozcaada ve Gökçeada’da da 17 jeotermal alanının arama ve işletme ruhsatı amaçlı olarak ihale edileceğini öğrendik. Durum oldukça vahimdir. Bu alanların da ihale edilmesiyle, neredeyse tüm bölge jeotermal firmalarına tahsis edilmiş olacaktır. Geçtiğimiz hafta Dernek olarak Aydın’daydık. Jeotermal Enerji Tesislerinin bölgede yol açtığı yıkımı gözlerimizle gördük. Kızılcaköy’lü, Başköy’lü, Yılmazköy’lü kadınların çığlıklarını kulaklarımızla duyduk. Aydın ve çevresinde zeytin ve incir ağaçları, asma bahçeleri kurumuş, derelerde yaşam, ve Menderes Irmağı’nda balık kalmamıştı.

JES’LER MASUM DEĞİL!
Bilim insanların raporlarından, JESlerin su kirliliği, termal kirlilik, arazi bozunumu, deprem tetiklemesi, heyelan tetiklenmesi, su kullanımı, ekosistemde bozulma ve görsel bozulmaya yol açtığını biliyoruz. Tesislerden havaya bırakılan gazlarda karbon dioksit (CO2), hidrojen sülfür (H2S) ve az da olsa metan, hidrojen, sülfür dioksit ve amonyak olduğunu ve bu gazların hem insan sağlığına hem de tarıma zarar verdiğini biliyoruz. Yeraltına geri basılması gerekirken basılmayan akışkanların derelere, açık alanlara verildiğini ve bu akışkanlardaki çözünmüş minerallerin (ör. bor ve arsenik) yerüstü veya yeraltı sularını zehirlediğini ve tarımsal alanlara ve bitki örtüsüne zarar verdiğini biliyoruz. Nitekim Aydın yöresinde arazilerde bor, yeraltı sularında yoğun arsenik saptanmış ve bu durum da Devlet Su İşleri tarafından rapor edilmiştir. Bölgemizin de aynı duruma gelmesini istemiyoruz.”

İHALE İPTAL EDİLSİN!
“Önümüzdeki günlerde de Çanakkale Valiliği’nden randevu talep edeceğiz ve JES arama, işletme ruhsat verilmemesi ve 28 Şubat’taki ihalenin iptali talebimizi ileteceğiz. Ayrıca sesimizin duyulması için de Çanakkale’de bir ortak basın açıklaması düzenleyeceğiz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST