Kadın Güçlü Ve Sağlıklı

KALEM Farkıyla...

Kadın Güçlü Ve Sağlıklı

Kadın Güçlü Ve Sağlıklı

Haklarından vaz geçmeyen, inancını ve kendine güvenini asla kaybetmeyen kadın gücünü sağlığından alır. Kadının sağlıklı olarak iş yaşamında,sosyal hayatında, evde yaşamını sürdürürken sağlıklı beslenme yaşam biçimi olmalı.
Doğru beslenmek kadına sağlık ve mutluluk katar.
Kadın sağlığında her dönemin ayrı beslenme özelliği var ve dönemine uygun beslenmek önemli.
25-30 yaş ; Gençlikten yetişkinliğe geçiş dönemi
Antioksidanlar, demir ve C vitamini tüketimine dikkat etmek gerekir. Kadınların, menstürasyon dönemlerinde kaybettikleri demir takviye edilmeli.
Et grubu,yumurta,yanında bol yeşillik ve taze sebze tüketerek hem C vitamini karşılanmalı hem de demir emilimine katkı sağlanmalıdır. Bol sebze-meyve tüketimi posa ve antioksidanlar açısından çok önemli .
30-40 yaş;
Bağışıklık sistemlerini güçlendiren B vitamini ve E vitamini tüketimine dikkat edilmeli. Probiyotik içeren besinler beslenmeye dahil edilmeli.Hamilelik,emziklilik gibi fizyolojik ve psikolojik değişim yaşanılan bir dönemde beslenmenin önemi çok büyüktür. Amaç sağlıklı beslenerek tüm süreçleri yönetmek olmalıdır.
40-50 yaş;
Bu dönemde menopozun etkisiyle yıpranmaya başlayan kemikler için kalsiyum tüketimleri gözden geçirilmeli. Bu yaşlarda vücuttan kalsiyum atımı hızlanır. En iyi kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt, peynir her gün tüketilmeli, ikinci kalsiyum kaynağı olan yeşil yapraklı sebzelere de öğünlerde yer verilmelidir.
50-60 yaş ve üstü ;
Sağlıklı bir yaşlılık dönemi için yeterli hayvansal protein alımı, her yaşta bol su tüketimi ve D vitamini alımı çok önemlidir. Protein kaynağı olarak başta tavuk ve balık olmak üzere et, yumurta ve kurubaklagil tüketimi önerilir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun…

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST